Halep si-a zdrobit adversara si s-a calificat in FINALA de la Madrid

sport

Simona Halep a invins-o, vineri, in semifinalele turneului de tenis de la Madrid, pe australianca Samantha Stosur, cu 6-2, 6-0. Este cea mai categorica victorie obtinuta de romanca in aceasta saptamana.

Halep, numarul sapte mondial, nu i-a lasat nicio sansa adversarei, pe care a invins-o in doar 50 de minute.

Stosur a inceput bine si a condus cu 1-0 si 2-1, dar apoi jocul sau s-a rupt, iar Halep a parut de neoprit. Jucatoarea de la Antipozi, care in sferturi a eliminat-o pe Patricia Tig, nu a mai reusit sa revina in joc si a pierdut punct dupa punct.

Halep a avut 13 mingi direct castigatoare si doar 6 erori nefortate, in timp ce Stosur a reusit 6 mingi direct castigatoare si a comis 23 de erori nefortate. Australianca (32 ani, 23 WTA) nu a reusit sa isi creeze nici macar o minge de break.

Cele doua jucatoare erau la egalitate, 3-3, la meciuri directe, dupa ce australianca s-a impus in primele trei confruntari, iar Halep le-a castigat pe ultimele trei. Ultimele doua au fost finale, in 2013, la Moscova si Sofia.

Halep, finalista in 2014 la Madrid, si-a asigurat un cec de 447.630 euro si 650 de puncte WTA, iar in finala o va infrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia), care a trecut in prima semifinala de americanca Louisa Chirico in doua seturi, cu 6-1, 6-1.

Cibulkova (27 ani, 38 WTA) o conduce pe Halep cu 3-1 la meciurile directe. Singura victorie a romancei dateaza din 2012, in sferturi, la Bruxelles, pe zgura, 0-6, 6-4, 6-3. Cibulkova s-a impus in 2011 in primul tur la s-Hertogenbosch (iarba), cu 6-3, 6-0, in 2013 la Indian Wells, 7-5, 7-6 (3), in turul al doilea, si in 2014, in sferturi la Australian Open, cu 6-3, 6-0, ultimele doua pe hard.