Rezultat dramatic al finalei Roland-Garros. Simona Halep a luptat din rasputeri

sport

Simona Halep a pierdut dramatic finala de la Roland Garros. Meciul a fost de o intensitate incredibila, in care romanca a fost extrem de aproape de victorie.

Sportiva letona, in varsta de 20 de ani, s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-3.

In primul set, desi si-a pierdut serviciul inca din start, Simona a reusit sa revina, iar soarta setului s-a decis in ultimul game, cand sportiva din Constanta a reusit sa faca break si si-a trecut in cont primul act, 6-4, in 38 de minute.

In actul secund, Halep s-a distantat rapid la 3-0, dupa un break in game-ul al doilea, cu mingi de 4-0, dar s-a vazut egalata si a cedat setul in contul Jelenei Ostapenko, scor 6-4, in 49 de minute. In decisiv, Simona a condus din nou, cu 3-1, cu break, insa a fost egalata de Ostapenko, care a reusit sa si preia conducerea (4-3), dupa doua break-uri. In final, sportiva letona s-a impus, scor 6-3, in 35 de minute.

Pentru accederea in finala turneului parizian, Simona Halep va incasa un cec in valoare de 1 milion de euro si 1.300 de puncte in clasamentul mondial, iar, de luni, va fi locul doi in ierarhia WTA.