Simona Halep, calificata dupa trei seturi in turul al treilea la Indian Wells (WTA)

sport

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul trei mondial, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de rusoaica Daria Gavrilova, cu 2-6, 6-1, 6-2, vineri, in runda secunda a turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari.

Halep (23 ani), a treia favorita a competitiei, a evoluat foarte slab in primul set, in care a condus o singura data, cu 2-1, dupa un break reusit. Gavrilova (21 ani), venita din calificari, a a dat o replica foarte buna si a castigat joc dupa joc, adjudecandu-si setul cu 6-2, in 35 de minute.

In setul al doilea, Halep a facut break-ul la debut, dar apoi si-a pierdut serviciul (1-1). Simona a reusit un nou break, apoi (2-1), a salvat o minge de 2-2 si s-a desprins, incheind un set deloc facil, cu 6-1, in 38 de minute.

In decisiv, Simona Halep a condus cu 1-0, dupa ce a salvat o minge de break, Gavrilova (numarul 106 mondial) a egalat, constanteanca si-a luat din nou serviciul, iar apoi a realizat un break pentru 3-1. Halep s-a desprins la 4-1, castigand setul cu 6-2, in 37 de minute.

Simona a comis 7 duble greseli in acest meci, fata de 9 ale adversarei, mentioneaza Agerpres.

Halep si-a asigurat un cec de 31.670 dolari si 55 de puncte WTA, iar viitoarea adversara va fi o americana, Sachia Vickery sau Varvara Lepchenko (N. 26). Simona a intalnit-o pana acum doar pe Lepchenko (31 WTA), pe care a invins-o anul trecut in turul al doilea la Australian Open, cu 4-6, 6-0, 6-1.