Simona Halep a castigat inca un turneu international. A invins-o foarte repede pe Pliskova. Ce o asteapta la inceputul lui 2018

sport

Simona Halep, locul I WTA, a castigat turneul demonstrativ de la Hua Hin, dupa ce a invins-o, duminica, in finala, pe sportiva ceha Karolina Pliskova, locul 4 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3. Simona Halep a declarat ca i s-a transmis ca de obicei invingatoarea competitiei thailandeze se impune apoi la Australian Open, informeaza news.ro.

Halep a aratat aceeasi seriozitate, aceeasi disponibilitate la efort si aceeasi precizie ca in partida cu Johanna Konta. Romanca a speculat mobilitatea mai redusa a adversarei, pe care jucat-o cu mingi catre marginile laterale ale terenului, a servit foarte bine si s-a aparat cu succes in momentele in care agresivitatea si jocul rivalei au crescut.

Fara arma ei principala, serviciul, si fara precizie in lovituri, Pliskova s-a inclinat repede in fata jucatoarei din Romania.

In primul set, Halep a condus cu 2-0, dupa un break in primul ghem, dar Pliskova a revenit si a egalat. Sportiva din Constanta a controlat apoi jocul si nu a mai cedat niciun ghem pana la finalul setului, pe care l-a castigat cu 6-2, dupa 29 de minute.

Halep a ineput si setul secund cu break, pe care l-a repetat la scorul de 5-3 si a incheiat meciul intr-o ora.

In prima zi, sambata, Halep a invins-o pe britanica Johanna Konta, locul 9 WTA , cu scorul de 6-3, 6-3, iar Pliskova pe letona Jelena Ostapenko, locul 7 WTA, scor 6-1, 6-4. Konta si Ostapenko vor juca, tot duminica, finala mica a competitiei

Dupa acest turneu, Halep va mai petrece cinci zile in Thailanda, sarbatorind Craciunul si pregatindu-se pentru sezonul 2018. Simona Halep va incepe anul in China, la Shenzhen (1-7 ianuarie), turneu pe care l-a castigat in 2015.