Victorie fantastica pentru Romania. Suntem CAMPIONII Europei la handbal feminin

actualitate

CSM Bucuresti a castigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a invins formatia maghiara Gyor ETO cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22), dupa prelungiri si aruncarile de la 7 metri, in finala desfasurata duminica, in Papp Laszlo Arena din Budapesta.

Pivotul echipei CSM Bucuresti, Oana Manea, a fost extrem de fericita dupa finala Ligii Campionilor, castigata dupa o finala cu Gyor, la Budapesta, iar handbalista considera ca este o performanta deosebita sa cuceresti acest trofeu la sezonul de debut in cea mai importanta competitie intercluburi.

„Inainte de meci simteam ca nu pot sa respir, dar am trecut peste. Sa aduci cupa la Bucuresti este ceva extraordinar. Altii s-au chinuit ani de zile, iar noi intr-un singur an am reusit. Asteptam sa vina cat mai multa lume, toata Romania cred ca este bucuroasa pentru ce s-a intamplat, nu stiu daca a fost vreodata trofeul Ligii in Romania. Nu ma gandeam ca putem castiga. Alte echipe s-au chinuit, noi din primul an am reusit. Este ceva extraordinar! Am format o echipa, n-am mai fost valori individuale, iar acest lucru s-a vazut”, a declarat Oana Manea, pentru DolceSport, citata de Mediafax.

Dupa un meci senzational in semifinale, fetele lui Kim Rasmunssen au iesit invingatoare dintr-un ultim act dramatic, cu Gyor, pe care l-au transat in urma loviturilor de la sapte metri. Imediat dupa finalul partidei, Alexandru Dedu, seful FRH, a vorbit despre performanta extraordinara reusita de „tigroaice”.

„Este o confirmare a faptului ca daca un colectiv vrea sa faca sport si e finantat si coerent se intampla lucruri de genul asta. Sper sa fie un mesaj pentru cei care pot lua atitudine si sa finantam sportul corect, fara interpretari. E un rezultat imens, este fantastic! Iata ca handbalul romanesc feminin leaga niste rezultate, incanta Romania si sper ca acest sezon fantastic sa fie continuat si la Olimpiada.

Sper din suflet sa constientizeze ce au facut. Sunt intre ele fete care au castigat deja Liga Campionilor, sunt fete care au castigat medalii la Campionate Mondiale sau Europene. Sa nu uitam ca se bucura astazi si maine, apoi se pregatesc pentru final four-ul din Romania, apoi merg la echipele nationale pentru a se pregati pentru Olimpiada”, a spus Dedu la Digi Sport.

Gyor a inceput mai bine finala Ligii Campionilor, disputata in sala Papp Laszlo din Budapesta si a condus cu doua goluri, in minutul 18, moment in care antrenorul lui CSM Bucuresti, Kim Rasmussen, a cerut time-out. Jocul campioanei Romaniei a fost mult mai eficient pe faza ofensiva si la pauza, CSM Bucuresti a intrat cu un avantaj de un gol, 13-12.

Partea a doua a jocului a avut parte de multe rasturnari de situatie. CSM Bucuresti s-a desprins la doua goluri, 14-12 si a avut sansa sa ajunga la trei goluri diferenta, insa Cristina Varzaru a ratat. Gyor a revenit in meci, cu trei goluri consecutive si a trecut in avantaj. Pana la final, meciul a fost extrem de echilibrat si niciuna dintre echipe nu a reusit desprinderea. Formatia maghiara a inscris cu 30 de secunde inainte de final, prin Anita Gorbicz, insa CSM a restabilit egalitatea prin Linnea Torstensson si s-a terminat 22-22.

In prelungiri, Gyor a jucat mai bine in prima repriza de cinci minute si a condus cu 24-23. CSM Bucuresti n-a cedat, iar finalul partii secunde a fost la fel de tensionat. Campioana Romaniei a beneficiat de o aruncare de la 7 metri in ultimele, iar Isabelle Gullden a inscris pentru 25-25, iar finala s-a decis la loviturile de departajare. Brazilianca Mayssa Pessoa a facut diferenta, parand doua aruncari de la 7 metri, iar CSM Bucuresti s-a impus cu 4-1 si in final, cu 29-26. Golul decisiv a fost marcat de Aurelia Bradeanu.

Isabelle Gullden a reusit un meci de exceptie, cu 14 goluri marcate. Totodata, handbalista suedeza a castigat titlul de golgheter al Ligii Campionilor, cu 107 goluri marcate in acest sezon.

CSM Bucuresti a castigat Liga Campionilor, la sezonul de debut in cea mai importanta competitie europeana intercluburi. CSM Bucuresti este a treia echipa din Romania care cucereste acest trofeu, primul in actualul format, dupa Siinta Bucuresti (1960-1961) si Rapid Bucuresti (1963-1964).