Victorie ISTORICA pentru voleiul romanesc. CSM Bucuresti a castigat o cupa europeana

sport

CSM Bucuresti a castigat Cupa Challenge la volei feminin, duminica, dupa ce a invins in deplasare formatia turca Trabzon Idman Ocagi cu scorul de 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25-20), in mansa a doua a finalei.

CSM, care s-a impus cu 3-1 in tur, avea nevoie de doua seturi pentru a fi sigura de cucerirea trofeului si a reusit acest lucru.

CSM Bucuresti a adus primul trofeu in voleiul feminin romanesc, la nivel de club, precizeaza Agerpres.

CSMB a inceput in forta, a condus cu 7-2, dar apoi a urmat o perioada in care nu a mai reusit nimic, gazdele marcand zece puncte consecutive, pentru 12-7. Echipa antrenata de italianul Francois Salvagni a revenit in joc, a recuperat punct cu punct si a egalat la 16-16. CSM a condus apoi de trei ori, dar Trabzon a intors scorul, 21-19. CSM a egalat si cele doua echipe nu au reusit sa se desprinda pana la 23-23, cand Fales si Majstorovic au adus doua puncte extrem de importante, sinonime cu victoria in primul set: 23-25.

In setul al doilea echilibrul a durat doar pana la 3-3, apoi au urmat trei puncte consecutive ale echipei noastre (3-6). Trabzon a fost doar de doua ori la diferenta de doua puncte, 4-6 si 5-7, iar apoi ”tigroaicele” au luat jocul pe cont propriu si, dupa o evolutie excelenta, atat in atac, cat si in aparare, si-a marit constant avantajul, castigand clar, cu 25-23, si asigurandu-si trofeul.

Setul al treilea a marcat o relaxare a jucatoarelor noastre, dupa victoria obtinuta, astfel ca Trabzon s-a desprins pe final actului si s-a impus cu 25-20.

In ciuda unui start greoi, in care au fost conduse cu 4-0, jucatoarele de la CSMB au preluat conducerea in setul patru, cu 9-5, dupa cinci puncte consecutive. Trabzon a reusit de cateva ori sa se apropie la doua puncte, dar CSMB a condus ostilitatile si s-a impus cu 25-20, fara sa forteze, castigand meciul cu 3-1, dupa o ora si 43 de minute de joc.

Jasna Majstorovic a fost cea mai buna jucatoare a noastra, cu 19 puncte. De la CSMB s-au mai remarcat Roxana Bacsis, cu 14 puncte, si finlandeza Laura Pihlajamaki, 13 puncte. De la gazde s-au evidentiat Jelena Blagojevic, cu 15 puncte, si Kremena Kamenova (ex-CSM), cu 11 puncte.

La CSMB au mai jucat Giulia Pincerato (6 puncte), Maria Karakaseva (9 puncte), Jole Ruzzini (libero), Georgiana Fales (10), Diana Carbuneanu. Din lot au mai facut parte Tamara Susic, Diana Tataru, Mihaela Ozun (libero), Adina Rosca.

De mentionat ca Trabzon Idman Ocagi a eliminat-o in optimile de finala ale competitiei pe vicecampioana Romaniei, CSM Targoviste, cu 3-1 (la Trabzon) si 3-0 (la Targoviste).

CSMB a avut urmatorul traseu in aceasta editie a competitiei: 3-1 (acasa) si 3-0 (deplasare) cu ZOK Bimal-Jedinstvo Brcko (Bosnia) in turul al doilea, 3-2 (acasa) si 3-0 (deplasare) cu Kralovo Pole Brno (Cehia) in saisprezecimi, 0-3 (deplasare) si 3-1 si set de aur (acasa) cu Olympiakos Pireu (Grecia) in optimi, 3-0 (deplasare) si 3-0 (acasa) si 3-1 (deplasare) cu Trabzon Idman Ocagi (Turcia) in finala. De remarcat faptul ca echipa a pierdut un singur meci, la Pireu.

Echipa va sosi luni, la ora 08,30, pe Aeroportul International ”Henri Coanda” din Otopeni.