Alți doi pasageri evacuați de pe nava de croazieră MV Hondius au fost testați pozitiv pentru hantavirus

Alți doi pasageri evacuați de pe nava de croazieră MV Hondius au fost testați pozitiv pentru hantavirus
Pasagerii de pe nava de croazieră MV Hondius, lovită de un focar mortal de hantavirus, au fost duși, luni, în peste 20 de țări, și puși în carantină, inclusiv o franțuzoaică și un american testați pozitiv.

Pasagerii de pe navă au început să plece acasă duminică, la bordul avioanelor militare și guvernamentale, după ce MV Hondius a ancorat în Insulele Canare. Personal îmbrăcat în echipament de protecție complet și măști i-a escortat pe călători de la navă la țărm în Tenerife, un efort care a continuat luni, potrivit AP.

Trei pasageri de pe nava de croazieră au murit, iar șase persoane cu cazuri confirmate sau suspectate de hantavirus sunt în carantină, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății. Rezultatele de laborator ale americanului testat pozitiv au fost neconcludente, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a OMS, Sarah Tyler.

Autoritățile sanitare spun că riscul pentru publicul larg este scăzut. Deși nu există niciun leac sau vaccin pentru hantavirus, OMS spune că detectarea și tratamentul precoce îmbunătățesc rata de supraviețuire.

Cazuri noi în Franța și Statele Unite

Franțuzoaica a fost testată pozitiv pentru hantavirus, iar starea ei de sănătate s-a înrăutățit în spital peste noapte, a declarat luni ministrul francez al Sănătății, Stephanie Rist. Femeia se număra printre cei cinci pasageri care s-au întors în Franța duminică. Ea a dezvoltat simptome în zborul spre Paris, a declarat Rist pentru postul public de televiziune France-Inter.

Unul dintre cei 18 pasageri evacuați de pe navă și transportați în SUA a fost, de asemenea, testat pozitiv pentru hantavirus, dar nu prezintă niciun simptom, iar un altul a prezentat simptome ușoare, au declarat oficialii americani din domeniul sănătății duminică seară.

După aterizare, 16 pasageri americani – unul dintre ei cu dublă cetățenie britanico-americană – au fost duși la Centrul Medical al Universității din Nebraska, care are o unitate de carantină finanțată de guvernul federal și o unitate de bioizolare pentru tratarea persoanelor cu boli infecțioase.

Aceștia au fost evaluați pentru a se determina dacă au avut contact strâns cu persoane simptomatice și nivelul lor de risc de răspândire a virusului.

Un american care a fost testat pozitiv pentru hantavirus a fost dus la unitatea de bioizolare a campusului Omaha și va fi testat din nou. Pasagerul „se simte bine și nu prezintă simptome în acest moment”, a declarat Dr. Angela Hewlett, directorul medical al unității.

Cei duși în Nebraska vor sta în carantină și vor fi monitorizați timp de câteva zile. Au ajuns „în formă bună, cu o dispoziție bună”, a declarat Dr. Michael Wadman, directorul medical al unității de carantină.

Alți doi americani au sosit luni la o unitate medicală de la Universitatea Emory din Atlanta. Unul dintre ei are simptome ușoare și va fi testat pentru hantavirus.

„Doar pentru că cineva are simptome Nnu înseamnă neapărat că va ajunge să aibă această boală”, a declarat dr. Brendan Jackson de la Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA.

OMS recomandă o monitorizare atentă a foștilor pasageri

Evacuarea pasagerilor din Tenerife urma să se încheie luni. Un avion olandez a transportat pasagerii care anterior urmau să fie evacuați cu un avion trimis de Australia, a declarat ministrul spaniol al Sănătății, Mónica García.

54 de pasageri și membri ai echipajului au rămas pe navă, dintre care 22 erau așteptați să debarce, în timp ce restul de 32 vor rămâne pe navă și vor porni spre Olanda.

Autoritățile sanitare sud-africane au declarat luni că starea unui britanic internat într-un spital din Johannesburg și tratat pentru hantavirus se îmbunătățește treptat. Acesta a fost evacuat de pe navă pe 27 aprilie după ce s-a îmbolnăvit.

MV Hondius a părăsit portul Ushuaia, din sudul Argentinei, pe 1 aprilie, iar un olandez a murit la bord pe 11 aprilie. Abia la începutul lunii mai, Organizația Mondială a Sănătății a declarat că reacționează la o presupusă epidemie de hantavirus pe navă, care la acea vreme se afla în largul insulei vest-africane Capul Verde.

Oficialii spun că riscul pentru public este scăzut

Hantavirusul se răspândește de obicei prin excrementele rozătoarelor și nu se transmite ușor între oameni. Virusul Andes detectat în focarul de pe vasul de croazieră se poate răspândi între oameni în cazuri rare. Simptomele – care pot include febră, frisoane și dureri musculare – apar de obicei între una și opt săptămâni după expunere.

Duminică, directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat că publicul larg nu ar trebui să fie îngrijorat de focar. „Acesta nu este un alt COVID. Și riscul pentru public este scăzut. Așadar, nu ar trebui să se teamă și nu ar trebui să intre în panică.”

OMS recomandă ca țările de origine ale pasagerilor „să aibă o monitorizare și o urmărire activă, ceea ce înseamnă controale medicale zilnice, fie acasă, fie într-o unitate specializată”, a declarat Maria Van Kerkhove, directoarea OMS pentru pregătirea pentru epidemii și pandemii.

Numeroase țări au declarat că persoanele repatriate vor fi plasate în carantină sau internate pentru observație.

Comentarii

Citește mai departe

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a lansat critici dure la adresa lui Matei Păun, unul dintre apropiații președintelui Nicușor Dan, în urma declarațiilor acestuia privind scena politică și strategia electorală. Intervenția a avut loc în emisiunea News Pass, difuzată de B1 TV, unde jurnalistul a comentat pe larg relația dintre cei doi și implicațiile politice ale […]
Pentru prima dată în ultimele două decenii, concertul tradițional organizat de Ziua Rusiei în Piața Roșie din Moscova a fost anulat în forma sa obișnuită, evenimentul fiind mutat într-o altă locație și redus semnificativ ca amploare. Concertul, relocat într-o sală Evenimentele festive dedicate Zilei Rusiei au fost organizate anual în Piața Roșie începând din 2003, […]
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat, joi, că președintele american Donald Trump s-a angajat ca un eventual acord între Statele Unite și Iran să prevadă eliminarea materialului nuclear îmbogățit deținut de Teheran și demontarea infrastructurii folosite pentru îmbogățirea uraniului, relatează AFP. Biroul premierului israelian a transmis informațiile după o convorbire telefonică între Netanyahu și Trump. […]
Un elev din Valea Jiului, județul Hunedoara, a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a emis o alertă RO-ALERT privind o furtună, în timpul probei de competențe lingvistice. Incident în timpul probei de competențe Elevul se afla în sala de examen unde susținea proba de […]
Jonas Lauwiner, un elvețian de 31 de ani, susține că a devenit „regele simbolic al Elveției” și că deține un „imperiu funciar” obținut printr-o portiță legală. Autoritățile locale încearcă să limiteze extinderea acestuia, în timp ce Lauwiner afirmă că reacțiile critice sunt, de fapt, un semn de invidie, relatează France24. „Regele Jonas I” și o […]