Reprezentanţa diplomatică americană subliniază că memoria Holocaustului şi educaţia în acest domeniu sunt esenţiale pentru combaterea antisemitismului.
„Președintele Trump a afirmat clar: Antisemitismul nu are ce căuta într-o societate civilizată. Comemorarea Holocaustului și educația în acest sens sunt esențiale pentru combaterea antisemitismului. Comemorarea Holocaustului onorează victimele din trecut. Și este vorba despre apărarea libertății religioase, a demnității umane și a valorilor fundamentale care stau la baza civilizației occidentale, valori pe care le împărtășim, cu mândrie, cu poporul român”, se arată în mesajul Ambasadei SUA la Bucureşti.
Ambasada Statelor Unite afirmă că susţine persoanele şi instituţiile care apără memoria Holocaustului şi promovează educaţia împotriva urii şi extremismului.
„Ambasada este alături de cei dedicați păstrării memoriei Holocaustului și asigurării faptului că generațiile viitoare vor înțelege consecințele violenței, urii, intoleranței și extremismului”, au transmis reprezentanţii Ambasadei SUA.
Reacţia vine după ce Institutul Elie Wiesel a acuzat AUR că, prin organizaţia locală din Baloteşti, a cerut desfiinţarea Institutului şi a Muzeului de Istorie a Evreilor.
Potrivit Institutului, propunerea ar fi fost inclusă în planul de reducere a cheltuielilor publice anunţat de partidul condus de George Simion.
Institutul Elie Wiesel a prezentat fragmente dintr-o adresă formulată de organizaţia locală Baloteşti a AUR, în care ar fi fost cerută desfiinţarea instituţiei şi a Muzeului de Istorie a Evreilor.
Demersul a provocat reacţii publice, iar conducerea centrală a AUR a transmis ulterior că solicitarea nu reprezintă poziţia oficială a partidului.
Conducerea AUR a transmis un comunicat în care susţine că partidul nu a aprobat o astfel de iniţiativă şi că nu a existat niciun mandat politic pentru transmiterea solicitării.
Formaţiunea a acuzat o „tentativă de manipulare prin asocierea artificială a partidului cu acţiuni sau poziţii care nu îi aparţin”.
„Cu privire la comunicatul transmis luni seară, 11 mai, de către Institutul «Elie Wiesel» referitor la existența unei petiții adresate Guvernului României și Parlamentului de către o organizație AUR, facem următoarele precizări: Respectiva solicitare nu reprezintă poziția oficială a partidului Alianța pentru Unirea Românilor. Nu a existat acceptul formațiunii politice pentru o astfel de inițiativă și niciun mandat acordat în acest sens”, a transmis AUR.
Partidul a mai susţinut că este inacceptabilă atribuirea unei astfel de poziţii întregii formaţiuni.
„Considerăm inacceptabilă încercarea de a atribui întregului partid o poziție care nu a fost asumată la nivelul conducerii AUR și solicităm retragerea acuzațiilor formulate public de Institutul «Elie Wiesel» la adresa formațiunii noastre”, a mai transmis AUR.