AUR continuă să lucreze pentru PSD: sesizează Avocatul Poporului şi cere atacarea la CCR a OUG 38/2026, semnată de Guvernul Bolojan după moţiunea de cenzură

AUR continuă să lucreze pentru PSD sesizează Avocatul Poporului şi cere atacarea la CCR a OUG 382026 semnată de Guvernul Bolojan după moţiunea de cenzură
Alianţa pentru Unirea Românilor a depus o sesizare la Avocatul Poporului, prin care solicită trimiterea la Curtea Constituţională a Ordonanţei de Urgenţă nr. 38/2026, publicată în Monitorul Oficial nr. 393 din 8 mai 2026.

AUR susţine că actul normativ a fost semnat de Ilie Bolojan şi contrasemnat de mai mulţi miniştri la trei zile după ce Guvernul a fost demis prin moţiune de cenzură, în şedinţa comună a Parlamentului din 5 mai 2026.

Formaţiunea afirmă că un guvern demis nu mai poate emite ordonanţe de urgenţă, ci doar acte necesare administrării curente a treburilor publice.

„Constituția României este cât se poate de clară. Articolul 110 alineatul (4) și articolul 37 alin. (3) din Codul administrativ prevăd, fără echivoc, că un guvern demis «nu poate să emită ordonanțe sau ordonanțe de urgență și nu poate iniția proiecte de lege», ci doar acte strict necesare pentru administrarea curentă a treburilor publice”, a transmis AUR.

AUR: OUG 38/2026 nu este un act de administrare curentă

AUR susţine că OUG 38/2026 nu poate fi considerată un act de administrare curentă, deoarece ar introduce reglementări noi şi ar modifica mai multe acte normative.

Potrivit formaţiunii, ordonanţa introduce un mecanism nou de expropriere a bunurilor mobile, permite trecerea în proprietatea statului a unor active funcţionale ale unor companii private, inclusiv ale celor aflate în faliment, fără protejarea creditorilor, şi modifică simultan 14 acte normative.

AUR invocă modificări aduse Legii exproprierii, Codului fiscal, Codului de procedură fiscală, Legii salarizării, Legii privind apărarea împotriva incendiilor, regimului funcţionarilor publici şi altor acte normative.

Formaţiunea susţine că ordonanţa restrânge drepturi fundamentale, între care dreptul de proprietate, dreptul la muncă, libertatea contractuală şi interzicerea muncii forţate.

AUR invocă avizul negativ al Consiliului Legislativ

Alianţa pentru Unirea Românilor afirmă că Guvernul Bolojan a ignorat avizul negativ al Consiliului Legislativ.

Potrivit AUR, Consiliul Legislativ a emis Avizul nr. 448/05.05.2026, prin care a formulat un aviz negativ asupra ordonanţei şi a indicat mai multe presupuse încălcări ale Constituţiei.

„Consiliul a emis, prin Avizul nr. 448/05.05.2026, un aviz NEGATIV asupra ordonanței, identificând încălcări multiple ale Constituției: art. 1 alin. (5), art. 41, art. 42, art. 44, art. 53, art. 110 alin. (4), art. 115 alin. (4) și art. 115 alin. (6)”, susţine AUR.

Formaţiunea afirmă că, în pofida acestui aviz, Guvernul demis a publicat ordonanţa în Monitorul Oficial.

AUR acuză o dublă măsură

AUR susţine că, în acelaşi timp, un alt act adoptat în condiţii similare nu a fost publicat, după ce s-a recunoscut public că nu poate intra în vigoare după demiterea Guvernului.

Formaţiunea consideră că această situaţie ar demonstra existenţa unei duble măsuri şi a unui abuz de putere.

„Cu toate acestea, Guvernul demis Bolojan a publicat ordonanța în Monitorul Oficial, în timp ce un alt act adoptat în condiții identice NU a fost publicat, recunoscându-se public că nu poate intra în vigoare după demiterea guvernului. Această dublă măsură este, prin sine însăși, dovada arbitrariului și a abuzului de putere”, a transmis AUR.

Partidul mai susţine că Guvernul ar fi recunoscut, printr-o informare de presă din 8 mai 2026, că mai multe articole au fost introduse având în vedere posibilitatea adoptării moţiunii de cenzură.

„Guvernul Bolojan a recunoscut chiar el, prin Informația de presă din 8 mai 2026, că cele 12 articole adăugate ulterior la proiect au fost introduse din «posibilitatea ca în ipoteza votării moțiunii de cenzură împotriva Executivului, acesta să nu mai poată emite Ordonanțe de Urgență»”, afirmă AUR.

AUR: Ne aflăm în faţa unui caz fără precedent

Alianţa pentru Unirea Românilor acuză Executivul că ar fi încercat să eludeze Constituţia, anticipând demiterea prin moţiune de cenzură şi introducând reglementări înainte ca Guvernul să intre în interimat.

„Cu alte cuvinte, Executivul a mărturisit public că a încercat să eludeze chiar Constituția, anticipând demiterea sa și încercând să strecoare reglementări pe ușa din spate, peste capul Parlamentului care tocmai îi retrăsese încrederea”, se arată în mesajul transmis de partid.

AUR susţine că este vorba despre un caz fără precedent, în care un guvern demis prin moţiune de cenzură semnează o ordonanţă de urgenţă cu efecte asupra proprietăţii private, drepturilor salariaţilor, funcţionarilor publici şi contribuabililor.

„Ne aflăm în fața unui caz fără precedent: un Guvern demis prin moțiune de cenzură semnează o ordonanță de urgență ce afectează proprietatea privată, drepturile salariaților, ale funcționarilor publici și ale contribuabililor. Aceasta nu este guvernare, este uzurpare”, afirmă AUR.

AUR cere sesizarea de urgenţă a Curţii Constituţionale

Prin sesizarea depusă, AUR solicită Avocatului Poporului să sesizeze de urgenţă Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a OUG nr. 38/2026 în integralitate.

În subsidiar, formaţiunea cere sesizarea CCR cu privire la articolele I, II, V şi VIII, despre care susţine că afectează direct dreptul de proprietate şi drepturile fundamentale ale cetăţenilor.

AUR mai solicită dispunerea măsurilor necesare pentru protejarea drepturilor fundamentale afectate până la pronunţarea Curţii Constituţionale.

„AUR nu va accepta ca actele unui guvern demis de Parlament să producă efecte împotriva românilor și a Constituției. Ne vom apăra ordinea constituțională până la capăt, în fața Curții Constituționale. Constituția este un text fundamental al statului, iar un guvern demis nu mai are putere să schimbe legile în țara aceasta. Vom contesta fiecare act adoptat cu încălcarea ordinii constituționale”, a transmis Alianţa pentru Unirea Românilor.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Un lector universitar de limba engleză din Harkov va fi judecat pentru trădare de patrie, după ce ar fi colectat și transmis informații despre Forțele Armate ale Ucrainei către serviciile speciale ruse, a anunțat Biroul Procurorului General al Ucrainei. Procurorii Parchetului regional din Harkov au trimis în instanță rechizitoriul, acuzând-o pe femeie de colaborare cu […]
Într-o analiză publicată pe pagina sa de Facebook, rectorul SNSPA, Remus Pricopie, afirmă că actualele evoluții riscă să adâncească instabilitatea politică, în loc să o reducă, și formulează mai multe propuneri instituționale și politice pentru detensionarea situației. Critici privind formula de guvernare Referindu-se la posibilitatea formării unui guvern condus de Adrian Veștea, Remus Pricopie se […]
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan a lansat luni seară critici la adresa guvernului condus de Ilie Bolojan, susținând că actualul Executiv nu a livrat rezultatele așteptate și că România are nevoie urgent de un nou guvern funcțional, cu accent pe investiții și stabilitate economică. În același timp, liberalul și-a exprimat sprijinul pentru o posibilă formulă guvernamentală […]
Alianța Nord-Atlantică trebuie să fie pregătită să reacționeze imediat în cazul unui atac asupra unui stat membru, iar planificarea militară include scenarii de ripostă împotriva unor ținte strategice din Federația Rusă, potrivit unor declarații ale șefului Forțelor Aeriene Germane (Luftwaffe), generalul Holger Neumann, într-un interviu acordat publicației The Telegraph. Oficialul militar a subliniat că NATO […]
Administrația Națională de Meteorologie anunță o încălzire semnificativă a vremii în următoarele două săptămâni, cu valori termice ce vor urca frecvent până la 34–35°C în mai multe regiuni ale țării, pe fondul pătrunderii unei mase de aer tropical din vestul și centrul Europei. Potrivit prognozei valabile pentru perioada 15–28 iunie, vremea va deveni treptat mai […]