Bolojan a afirmat că PSD a declanşat criza politică, dar nu are o soluţie pentru guvernare şi nu vrea să îşi asume responsabilitatea.
Întrebat dacă PNL ar accepta să facă parte dintr-un guvern condus de un tehnocrat, Ilie Bolojan a spus că o astfel de propunere ar trebui analizată, dar a precizat că prezenţa PSD într-un asemenea executiv ar face guvernarea imposibilă.
„Dacă se face o asemenea propunere, vom avea de analizat. Dacă PSD este în interiorul guvernului tehnocrat, nu poţi să funcţionezi. Indiferent cine va fi premierul României, nu va fi o poziţie comodă. Un partid care s-a comportat în acest fel, care fuge de orice răspundere de a trata lucrurile, minţind, vă puteţi da seama că acest comportament nu se va schimba de pe o zi pe alta”, a declarat Ilie Bolojan.
El a afirmat că PSD a transmis ani de zile mesaje care nu puteau fi susţinute de realitatea bugetară.
„Din nou, ani de zile oamenilor li s-au spus lucruri care nu puteau fi acoperite de realitate, dacă ne votaţi pe noi, voi, cetăţenii, nu veţi face nimic în plus. O formă de a lua din mâna cetăţeanului răspunderea şi de a o muta pervers la un guvern care nu este soluţia problemelor, ci este cauza”, a spus Bolojan.
Ilie Bolojan a invocat costul ridicat al dobânzilor plătite de stat, despre care a spus că ajunge anul acesta la 60 de miliarde de lei, echivalentul a 3% din PIB.
El a comparat această sumă cu investiţiile publice majore care ar fi putut fi realizate.
„Plătim doar anul acesta 60 de miliarde de lei dobânzi, ceea ce înseamnă 3% din PIB, toate lucrurile de investiţii din oraşe şi comune în Anghel Saligny de patru ani de zile sau Autostrada Moldovei. Asta pierdem în fiecare an şi nu se vede”, a afirmat liderul PNL.
Bolojan a spus că populaţia resimte greu corecţiile bugetare, după ani în care partidele aflate la guvernare au alimentat aşteptări fără acoperire.
„Normal că atunci când le spui că nu se mai poate aşa, o parte dintre cetăţeni nu înţelege. Când corectezi deficite enorme ale celor două partide, PSD şi PNL, o corecţie de deficit nu se poate face fără nişte costuri”, a declarat el.
Ilie Bolojan a reluat comparaţia între politica bugetară din ultimii ani şi un incendiu provocat la „acoperişul casei”, susţinând că Executivul pe care l-a condus a încercat să stingă focul.
„Când nişte guverne îşi dau foc la acoperişul casei aruncând cu bani, a venit un alt guvern care a început să stingă incendiul, şi este guvernul al cărui premier eram eu”, a afirmat Bolojan.
El a susţinut că PSD nu a prezentat nicio soluţie reală pentru problemele economice şi bugetare.
„Dacă ar fi avut o soluţie deosebită, ar trebui să o fi auzit de la domnul Grindeanu de câteva luni de zile, dar în afară de retorica găunoasă pe care nu o mai crede nimeni nu mai auzim. Dacă ar avea soluţii foarte bune, şi-ar asuma guvernarea, ar cere preşedintelui să formeze guvernarea. Dar nu au asemenea demnitate”, a spus liderul liberal.
Întrebat ce va propune PNL la consultările convocate luni de preşedintele Nicuşor Dan la Palatul Cotroceni, Ilie Bolojan a spus că partidul are deja două decizii clare.
Prima este că PNL nu va intra într-o coaliţie cu PSD. A doua este că, dacă PSD va fi la guvernare, PNL va rămâne în opoziţie.
„Sunt două aspecte unde PNL a decis. Primul, că nu vom fi în coaliţie cu PSD, al doilea, că dacă PSD e la guvernare, atunci PNL e în opoziţie. Alte aspecte privind guvernarea sunt de discutat. Vom vedea care sunt propunerile care se vor degaja şi cu ce decizii va veni preşedintele”, a declarat Bolojan.
Liderul PNL a spus că viitorul guvern va fi greu de format, în condiţiile unui Parlament fragmentat.
El a afirmat că decizia liberalilor de a nu mai guverna cu PSD se bazează pe experienţa ultimelor zece luni.
„Avem un Parlament fragmentat, nu e uşor să funcţionezi drept coaliţie majoritară. Cele două decizii se bazează pe ce am experimentat în aceste zece luni. PSD, care a declanşat această criză, nu are nicio soluţie. Trebuia să aibă decenţa să-şi asume responsabilitatea, dar nu vor să facă asta”, a declarat Ilie Bolojan.
Potrivit acestuia, colaborarea cu PSD nu mai este posibilă.
„Fugind de răspundere, minţind în continuare şi încălcând înţelegerile, nu mai poţi să guvernezi cu un partener care a încălcat toate regulile. Nu mai e cale de întors. Va trebui să se găsească o formulă”, a spus Bolojan.