Principalele declarații:
Numele viitorului premier ține de capacitatea acestuia de a forma o majoritate și de o realitate politică. PSD a dovedit cu AUR că este în măsură să formeze o majoritate parlamentară, demolând guvernul. Este responsabilitatea PSD să-și asume răspunderea și să vină cu soluții pe care nu le-au prezentat timp de 10 luni.
Până acum nu au venit cu o soluție; dacă există o minimă urmă de bun-simț, trebuie să vină să spună ce au de gând cu România în perioada următoare.
Când se vor pierde banii europeni — așa cum nimeni nu a răspuns în aceste luni — abia atunci se vor căuta vinovați și nimeni nu va răspunde
S-a făcut o coaliție doar pentru funcții, nu și pentru buna guvernare.
Am permis capturarea statului, a unor instituții, în scopul de a extrage rente.
Coaliția din 2021-2024 nu a făcut reforme, ci doar împărțeli de funcții.
Au ajuns oameni trimiși din grupurile de decizie din partide să ocupe funcții importante, să-și creeze contracte care să îi betoneze pe funcții; au urmărit să extragă rente de pe urma funcțiilor.
Este un cocktail toxic care a determinat acest vot antisistem din 2024.
În momentul în care interesele grupurilor din spatele PSD, ale baronilor, au fost afectate, s-a ajuns la această situație.
În condițiile în care PSD nu va reuși să facă un guvern sau va fugi de răspundere, PNL și USR nu vor fugi de o astfel de răspundere
Mai este dispus să revină ca premier? În situația în care va fi nevoie, la fel cum a fost în vara anului trecut, când nimeni nu a dorit, nu voi fugi de o astfel de răspundere. Dar problema e legată de filosofia de guvernare. Sunt niște lumi diferite. Există boala numită PSDism în care instituția e condusă ca un patrimoniu personal. Nu e doar în PSD această boală, apucăturile se transferă la toți, dar PSD e întruchiparea acestei boli
Ce s-a întâmplat cu Ordonanța pe energie? Am avut un proiect de OUG avizat de Consiliul Legislativ. În timpul ședinței de guvern s-au făcut câteva propuneri de adăugat articole noi, unul din ele prevedea garanții noi pentru proiectele speculative de racordare la rețeaua electrică. Aceasă propunere avea nevoie încă o dată de viza Consiliului Legislativ. Acea revizuire nu s-a făcut la timp, s-a interpretat că guvernul e deja în faza de demitere. Dacă aș fi răutăcios aș spune că a fost premeditată, dar neavând probe spun doar că nu s-a putut adopta. Miza e foarte mare în zona Transelectrica, mizele financiare sunt foarte mari. E clar că acest sistem a fost pervertit în totalitate și e o zonă de iresponsabilitate în zonele de decizie. Nu vom putea avea energie mai ieftină dacă nu vom deschide accesul în sistem și dacă nu avem o capacitate mai mare de stocare
Despre Olguța Vasilescu și faptul ca decizia PNL de a intra în opoziție a fist nestatutară: PNL și-a luat deciziile în forurile statutare, atunci când îi sună pe colegii mei să le dea sfaturi, să le spună ce să facă, ei știu ce trebuie să facă, altceva decât ce le solicită ea
Citește și: Bolojan dezvăluie cum se amestecă PSD în PNL: ”Lia Olguța Vasilescu le dă telefoane colegilor mei”