Șeful Guvernului a afirmat că în locuința în care stă au fost schimbate obiceiurile de consum, iar aparatele electrocasnice sunt folosite în principal în timpul nopții, când cererea este mai redusă. Într-o declarație făcută luni, Bolojan a precizat că măsurile de economisire trebuie aplicate atât de instituțiile publice, cât și de cetățeni, iar exemplul trebuie să înceapă chiar de la cei aflați la conducerea statului.
„Și în casa în care locuiesc am schimbat modul în care folosim energia electrică. Aparatele mari consumatoare nu le mai folosim în timpul zilei, ci, pe cât posibil, noaptea, atunci când consumul este mai redus”, a afirmat premierul.
Premierul a explicat că reducerea consumului în intervalele de vârf poate contribui la echilibrarea sistemului energetic, în contextul dificultăților provocate de seceta severă și de reducerea producției de energie.
„Dacă fiecare dintre noi face un efort mic, efectul cumulat este important pentru întregul sistem. Nu vorbim despre restricții permanente, ci despre măsuri temporare, necesare într-o perioadă complicată”, a spus Ilie Bolojan.
Acesta a subliniat că autoritățile încearcă să evite măsuri mai drastice, iar colaborarea populației este esențială pentru depășirea actualei situații.
Guvernul a lansat în ultimele zile mai multe apeluri către populație și administrațiile locale pentru limitarea consumului de energie în orele de vârf. În mai multe orașe din țară au fost adoptate măsuri precum reducerea iluminatului public în timpul nopții, fără a afecta zonele considerate esențiale pentru siguranța cetățenilor.
Executivul susține că aceste măsuri sunt necesare după diminuarea producției de energie, pe fondul nivelului scăzut al Dunării și al opririi unor capacități importante de producție.
Premierul a insistat că actuala perioadă necesită solidaritate și responsabilitate din partea tuturor consumatorilor.
„Trebuie să trecem împreună peste această perioadă. Sunt gesturi simple, care nu afectează semnificativ confortul, dar care pot face diferența pentru stabilitatea sistemului energetic”, a conchis Ilie Bolojan.