„Eu îmi aduc aminte că am tot spus aici că Sorin Grindeanu este un ticălos. Problema este că este şi incompetent, iar asta este de-a dreptul periculos. Iar faptul că preşedintele Nicuşor Dan a intrat în sau a acceptat jocul acestor şantajişti, PSD şi Grindeanu, este de-a dreptul tragic”, a scris Tudor Chirilă, joi, pe Facebook.
El a precizat că nu îl consideră pe Ilie Bolojan un erou şi că fostul premier a făcut mai multe greşeli, una dintre acestea fiind tolerarea transformării PNL într-un partid apropiat de modelul PSD.
„Nu, Ilie Bolojan nu este un erou, chiar deloc, şi a făcut greşeli. Una dintre ele este chiar aceea că ani la rândul a tolerat pesedizarea partidului. Doar că, spre deosebire de Grindeanu, are în spate nişte realizări, iar în momentul în care a acceptat să cureţe după Ciolacu şi dezmăţul lui bugetar şi-a asumat că îşi pune la bătaie imaginea politică, lucru mai rar la noi”, a afirmat Chirilă.
Artistul susţine că imaginea favorabilă de care beneficiază Bolojan în rândul unei părţi a populaţiei este alimentată inclusiv de acţiunile şi discursul liderului PSD.
„Bolojan a făcut greşeli, fără discuţie. Nu cred că trebuie să-i atribuim mitul salvatorului, dar ceea ce îl face erou în ochii oamenilor este cu adevărat ticăloşia marca Grindeanu, pentru că oamenii văd şi unii dintre ei chiar nu uită cum a început această criză politică, din prima zi de guvernare, când PSD critica Guvernul din care făcea parte”, a transmis Tudor Chirilă.
În opinia sa, obiectivul conducerii PSD ar fi menţinerea unui sistem public slab, bazat pe numiri politice şi lipsă de performanţă.
„Misiunea lui Grindeanu, a clicii din PSD, posibil cu sprijinul serviciilor şi/sau al magistraţilor de tip Lia, este conservarea unui stat cu instituţii slabe, cu bugetari angajaţi pe viaţă, meritocraţie zero şi după criterii mafiote. Iar pentru acest obiectiv s-au creat legături transpartinice. Un stat eşuat pentru cetăţeni, dar o sursă de venit pentru băieţii deştepţi sau cu epoleţi”, a afirmat acesta.
Tudor Chirilă a criticat însă şi unele dintre măsurile luate de Guvernul Bolojan, în special în domeniul educaţiei, al protecţiei categoriilor sociale vulnerabile şi al fiscalităţii aplicate organizatorilor de evenimente.
„Bolojan a greşit la guvernare, a greşit la educaţie, a greşit faţă de categorii sociale defavorizate, iar noi, ca organizatori de concerte, am fost victimele unor creşteri disproporţionate de TVA. Dar, într-o cursă contra cronometru ca România să nu ajungă în categoria junk, omul s-a concentrat pe tăieri şi prea puţin pe construcţie”, a spus artistul.
El a apreciat însă că scoaterea la iveală a unor nereguli din companiile de stat arată că agenda lui Bolojan este diferită de cea a lui Grindeanu.
„Faptul că s-au expus furtişagurile din companiile de stat, la care abonaţii de alde Sebi Ghiţă erau mufaţi liniştiţi, mă face să cred că agenda lui Bolojan este diferită de cea a lui Grindeanu”, a adăugat Chirilă.
Artistul şi-a exprimat dezamăgirea şi faţă de preşedintele Nicuşor Dan, afirmând că acesta pare „mai dator PSD-ului decât propriilor votanţi”.
„Nu-mi dau seama ce şansă mai are o ţară în care nimic nu mai pare să funcţioneze, nu-mi dau seama cum se mai poate repara încrederea pe care am pierdut-o absolut toţi, unii în alţii şi toată lumea în stat, mai ales în urma «schimbării la faţă» a unui preşedinte care pare mai dator PSD-ului decât propriilor lui votanţi şi României oneste”, a susţinut Chirilă.
El a afirmat că o eventuală revenire a PSD la guvernare nu ar produce o schimbare reală a modului de administrare a ţării.
„Să crezi că Grindeanu şi haita pesedistă pot construi altceva în afară de propria lor mafie înseamnă să fi trăit pe Marte în ultimii 35 de ani”, a adăugat artistul.
Tudor Chirilă a criticat şi situaţia internă a PNL, despre care afirmă că nu este un partid reformat şi că a fost afectat profund de apropierea de PSD.
„PNL nu este nici pe departe un partid reformat, este unul profund pesedizat, asta o ştim cu toţii, şi sunt sceptic că Bolojan îl va putea reforma. Cangrena este răspândită iremediabil şi luptă la rândul ei”, a susţinut el.
Artistul l-a criticat în special pe europarlamentarul Rareş Bogdan, despre care a amintit că a promis eliminarea pensiilor speciale într-un termen de 30 de zile.
„Când văd unul ca Rareş Bogdan, care promitea tăierea pensiilor speciale în 30 de zile, că sare la beregata singurului prim-ministru care, de bine, de rău, chiar a umblat la pensiile speciale, încercând să diminueze o inechitate nemaîntâlnită în Europa, chiar mă gândesc că Bolojan i-a deranjat puţin”, a afirmat Chirilă.
În opinia sa, Ilie Bolojan ar fi trebuit să se opună mai devreme transformărilor din interiorul partidului.
„Nu ajunge să-ţi faci treaba pe pătrăţica ta, la firul ierbii, sperând că exemplul tău va fi de ajuns. PNL a ajuns un partid pesedizat pas cu pas, o transformare lentă de la lideri precum Câmpeanu şi Quintus la impostorii de tip Predoiu, Alina Gorghiu, Rareş Bogdan, Turcan, Thuma sau Pauliuc”, a scris artistul.
El a adăugat că liderii care îl sprijină în prezent pe Bolojan nu au criticat în trecut apropierea partidului de PSD.
„Până acum doi ani, disponibilitatea la reformă era zero în PNL şi, sigur, dizidenţa aceasta bruscă poate să pară oportunism politic şi nimic altceva. Pe scurt, nu merge să stai pe bară într-un partid, să-ţi faci treaba, să devii un exemplu, dar să taci de fiecare dată când partidul tău se mafiotizează, pentru că va veni o vreme când asta îţi va exploda în faţă”, a afirmat Tudor Chirilă.
Artistul consideră că PSD nu urmăreşte în realitate organizarea unor alegeri anticipate, întrucât ar risca un rezultat electoral slab.
„PSD nu vrea alegeri anticipate, staţi liniştiţi. Ar pierde rău de tot. Fac ceea ce ştiu ei mai bine: joacă la intimidare, blufează, joacă cartea şantajului”, a susţinut acesta.
Chirilă afirmă că jocurile politice ale PSD vor avea consecinţe economice pentru populaţie.
„Toate mizeriile pe care le fac ei astăzi le vom plăti fiecare dintre noi, mult mai scump decât o facem deja. Şi, în acest context social în care totul a devenit chestionabil, iar încrederea noastră unii în alţii şi a tuturor în stat se apropie de zero, este bine să ştim că suntem mai vulnerabili decât oricând”, a conchis Tudor Chirilă.