Germania, Olanda, Austria, Danemarca și Grecia și-au unit forțele pentru a construi centre de deportare în afara Europei, marcând prima dată când a fost înființat un grup de state membre ale UE pentru a transforma proiectul controversat în realitate pe teren.
Taberele extrateritoriale, cunoscute și sub denumirea de centre de returnare, sunt destinate să găzduiască solicitanții de azil respinși, în așteptarea returnării în țările lor de origine, relatează Euronews.
Miniștrii de interne din cele cinci țări s-au reunit joi la Bruxelles. Magnus Brunner, comisarul european pentru afaceri interne și migrație, a participat la discuții în calitate de invitat.
„Returnările sunt o parte esențială a unui sistem funcțional de gestionare a migrației […] și suntem ferm hotărâți să colaborăm cu statele membre pentru a identifica soluții inovatoare”, a declarat Brunner după reuniune.
Mai puțin de o treime dintre persoanele cărora li se ordonă să părăsească UE sunt efectiv returnate în țările lor de origine, potrivit Eurostat.
Efortul comun al Germaniei, Olandei, Austriei, Danemarcei și Greciei se bazează pe un nou regulament care va permite statelor membre să își externalizeze politica de migrație prin construirea de centre în afara blocului comunitar. Centrele sunt menite să găzduiască solicitanți de azil ale căror cereri de protecție au fost respinse în Europa.
Regulamentul a fost aprobat de țările UE în decembrie anul trecut și este acum discutat de Parlamentul European.
După aprobare, aceasta va permite guvernelor să deporteze migranții ilegali către țări terțe care nu au legătură cu aceștia, atâta timp cât au acorduri bilaterale în vigoare. Centrele pot fi fie locuri de tranzit, fie locații în care se așteaptă ca o persoană să rămână.
Între timp, țările explorează modalități de a încheia parteneriate cu țări terțe disponibile pentru a găzdui migranții respinși.
Germania, Olanda, Austria, Danemarca și Grecia consideră că avansarea în grupuri mai mici este cea mai bună modalitate de a obține rezultate eficiente și de a demonstra că modelul controversat poate funcționa în practică, potrivit unor diplomați familiarizați cu gândirea lor.
Coaliția are deja idei concrete despre cum să avanseze, dar preferă să păstreze tăcerea cu privire la orice destinație potențială pentru a evita să-și strice șansele. Oricărei țări care ar putea fi de acord să găzduiască centrele de returnare i s-ar oferi stimulente în schimb.
Și alte țări se aprofundează în această temă.
Finlanda a discutat un proiect similar cu alte țări nordice și este deja în discuții cu guverne din afara UE, a declarat ministrul de interne al țării, Mari Rantanen, pentru Euronews.
Italia operează un centru de returnare de facto în Albania, cu două centre în Shengjin și Gjader care găzduiesc zeci de migranți care așteaptă să fie deportați.