Cornel Dinu, verdict clar despre Dinamo și atac la adresa conducerii clubului

Cornel Dinu verdict clar despre Dinamo și atac la adresa conducerii clubului
Cornel Dinu a stat cu ochii pe meciul dintre Dinamo București și FCSB, din finala barajului pentru UEFA Conference League, și a tras câteva concluzii clare despre echipa pregătită de Zeljko Kopic.

„Câinii” au cedat cu scorul de 1-2 în fața „roș-albaștrilor”, după prelungiri, și vor avea parte de încă un sezon în care nu vor participa în cupele europene.

Cornel Dinu, verdict dur despre Dinamo

Dinamo București a cedat în finala barajului pentru un loc în preliminariile UEFA Conference League, scor 1-2, în fața celor de la FCSB.

Astfel, trupa pregătită de Zeljko Kopic, care a încheiat sezonul pe poziția a patra a clasamentului, nu va evolua în cupele europene nici în următoarea stagiune.

În schimb, echipa pregătită de Marius Baciu, care a încheiat campionatul pe poziția a opta a clasamentului, va participa în preliminariile UEFA Conference League.

Cornel Dinu a stat cu ochii pe partida disputată pe „Arcul de Triumf” din Capitală și a tras câteva concluzii clare despre Dinamo București.

„Este firesc. Este o echipă care nu atacă. Am niște rezerve acum după un sezon întreg în ceea ce privește capacitatea lui Kopic. Într-adevăr, el a ridicat oarecum echipa, dar nu a dus-o unde ar fi trebuit să o ducă.

Este o echipă care nu are combinații de atac, nici premeditate, nici pe calitățile jucătorilor”, a declarat Cornel Dinu, conform Fanatik.

Conducerea „câinilor”, criticată de Cornel Dinu

Cornel Dinu a lansat un atac la conducerea celor de la Dinamo București și l-a criticat pe Andrei Nicolescu pentru felul în care gestionează situația clubului din „Ștefan cel Mare”.

„Ca să nu mai spun că nivelul de gândire al acestei societăți este complet detașat de istoria acestui club.

Am văzut o declarație, tot felul de propoziții adunate care vor să sune a cuvinte goale, ale celui care conduce (n.r. Andrei Nicolescu), nu vreau să îi dau numele, am oroare de personajul respectiv.

Noi, românii, avem nenorocirea celor care vin să distrugă ce au făcut cei de dinainte. Și am văzut acest așa-zis conducător de la Dinamo că spune că nu este niciun fel de eșec financiar.

Păi Dinamo în tradiția ei, așa am fost crescuți noi, dacă era o înfrângere era dezastru, sufeream, nu dormeam noaptea.

Ori Dinamo din punctul acesta de vedere nu are pe cine să le explice jucătorilor ce înseamnă trăirile acestei tradiții existente la Dinamo în ceea ce privește performanța și interpretarea înfrângerilor”, a mai spus Cornel Dinu, conform sursei menționate anterior.

Comentarii

Citește mai departe

India trece printr-o vară caniculară, temperaturile în statul nordic Uttar Pradesh depășind 48°C în luna mai. Un studiu recent subliniază pericolele acestor temperaturi maxime tot mai ridicate. Acesta estimează că o singură zi de căldură extremă provoacă aproximativ 3.400 de decese în plus la nivel național, în India, relatează Euronews. Un val de căldură de […]
Premierul desemnat Eugen Tomac a oferit miercuri seară noi detalii despre persoanele pe care le are în vedere pentru viitorul Guvern, în cazul în care va obține votul de încredere al Parlamentului. Invitat  la B1 TV, Tomac a vorbit despre Valeriu Nistor, vehiculat pentru funcția de vicepremier responsabil de coordonarea domeniilor economice, dar și despre […]
Un fost pilot al companiei Air Canada a fost pus sub acuzare după ce ar fi zburat ani la rând fără licența necesară, au anunțat autoritățile canadiene. Geoffrey Wall, din Barrie, provincia Ontario, este acuzat că a activat ca pilot comandant al unor aeronave comerciale între 2009 și 2025 fără licența obligatorie pentru operarea avioanelor […]
Premierul desemnat Eugen Tomac a anunţat, miercuri seară, că îl invită pe primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, să facă parte din viitorul Guvern, la Ministerul Dezvoltării. UPDATE Ciucu a refuzat: ”Vă mulțumesc pentru încredere domnule Tomac, dar mi-am câstigat deja, într-o luptă electorală, după ani mulți de muncă, ultima poziție politică/administrativă pe care să […]
Rusia nu va ataca prea curând țările baltice, dar nu din bunăvoința lui Putin, ci dintr-un calcul cinic: la 35.000 de oameni cât pierde pe lună în Ucraina, nu are de unde să facă rost de alții pentru un război cu NATO, pe care a ajuns să o respecte. La fiecare câteva săptămâni apare un […]