Potrivit declarațiilor oficiale, citate de United24Media, suma totală vizată se ridică la aproape 1 miliard de forinți (aproximativ 3,2 milioane de dolari), incluzând indemnizațiile foștilor miniștri și ale adjuncților acestora. Fondurile urmează să fie transferate către o instituție socială dintr-un sat ucrainean din regiunea Transcarpatia, imediat după finalizarea procesului de predare a puterii.
Conform legislației ungare, foștii membri ai guvernului au dreptul la compensații financiare proporționale cu durata mandatului. Executivul condus de Magyar a confirmat că fostul cabinet a acceptat formal această redirecționare a fondurilor, deși noul premier a criticat dur modul în care a fost gestionată economia în timpul guvernării precedente.
Péter Magyar a acuzat administrația fostului premier Viktor Orbán de acumularea unei datorii publice ridicate și de favorizarea unor grupuri de interese economice. El a susținut că nivelul datoriei de stat a ajuns la aproximativ 75% din PIB, în timp ce inflația a crescut semnificativ în ultimii ani.
„Îi îndemn pe cei care au condus țara în această situație să nu se gândească să ia aceste sume. În condițiile în care au lăsat economia, este cel mai mic gest pe care îl pot face”, a declarat Magyar.
Pe lângă măsura privind redistribuirea indemnizațiilor, noul guvern a anunțat lansarea unei anchete privind deciziile și contractele încheiate de fostul executiv, inclusiv posibilele legături cu mediul de afaceri apropiat de partidul Fidesz.
Fostul premier Viktor Orbán nu a participat la ceremonia oficială de tranziție a puterii și nu figurează printre foștii oficiali care au acceptat renunțarea la compensații. În baza legislației în vigoare, Orban are în continuare dreptul la mai multe beneficii, inclusiv indemnizații parlamentare și un birou oficial cu personal auxiliar pentru următorii ani.
Noul premier a anunțat, de asemenea, intenția de a reconfigura relațiile externe ale Ungariei, inclusiv prin inițierea unui dialog direct cu Ucraina privind drepturile minorității maghiare din regiunea Transcarpatia.
Autoritățile de la Budapesta au subliniat că fondurile redirecționate vor sprijini orfelinate dintr-o zonă cu populație majoritar maghiară, ca parte a unei politici mai largi de sprijin social și reconstrucție regională.
Totodată, administrația Magyar a transmis că urmărește o reformare a instituțiilor de stat și a presei publice, acuzând vechiul guvern de control politic excesiv și de utilizarea resurselor publice în scopuri partizane.