Propaganda rusă a lansat o nouă campanie de dezinformare în care susține că mai multe state europene ar fi atacate de „drone ucrainene”, încercând să inducă ideea că Ucraina reprezintă o amenințare pentru propriile sale țări aliate.
Potrivit Centrului pentru Combaterea Dezinformării din cadrul Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei, obiectivul acestor narațiuni este discreditarea Kievului și influențarea opiniei publice din Europa, cu scopul de a deteriora relațiile dintre Ucraina și partenerii săi occidentali.
În ultimele zile, canalele pro-ruse au distribuit intens informația că o dronă ucraineană ar fi căzut pe teritoriul României, prezentând inclusiv o fotografie în care apare o inscripție în limba ucraineană. Ulterior, fotografia a fost distribuită de mii de conturi „suveraniste” din România, fără nici cea mai mică verificare a informațiilor.
CPD explică însă că imaginea respectivă înfățișează un model rusesc de recunoaștere, „Gerbera”, o variantă a dronei iraniene Shahed fără ogivă. De altfel, aproape toate inscripțiile de pe dronă sunt în limba rusă, iar aplicarea manuală a unui text în ucraineană nu poate reprezenta dovadă a originii UAV-ului – de altfel, ca o paranteză, trebuie precizat că majoritatea indivizilor care au distribuit asemenea postări nu știu corect nici măcar limba română, deci puțin probabil să facă vreo diferență între rusă și ucraineană.
Specialiștii români care au analizat resturile dispozitivului au confirmat, de asemenea, fără echivoc, că este vorba despre o dronă rusească.
Autoritățile ucrainene amintesc că Rusia a aplicat aceeași strategie de manipulare și după incidentele produse anterior în Polonia și Lituania, atunci când drone rusești au căzut pe teritoriul acestor state, iar propaganda Kremlinului a invocat presupuse inscripții în ucraineană pentru a redirecționa vina.
Incidentul din România vine pe fondul intensificării activităților aeriene de la graniță: în noaptea de 25 noiembrie, autoritățile române au ridicat de două ori în aer avioane Eurofighter Typhoon și F-16, după detectarea unor posibile drone în apropierea județelor Tulcea și Galați.
CPD subliniază că astfel de campanii de dezinformare au rolul de a crea confuzie, a afecta imaginea Ucrainei și a diminua sprijinul internațional de care aceasta beneficiază.