David Popovici, a fost votat cel mai bun sportiv din Balcani

news

Inotatorul David Popovici, dublu campion european si mondial in acest an, a fost ales cel mai bun sportiv din Balcani in 2022, in cadrul anchetei organizate de agentia bulgara BTA, potrivit Agerpres.

Popovici (18 ani), care a obtinut medalii de aur la 100 si 200 m liber, atat la Europene, cat si la Mondiale in acest an, doborand si recordul mondial la 100 m liber, s-a impus la cea de-a 49-a editie a anchetei cu 64 de puncte, devansandu-l pe tenismanul sarb Novak Djokovic, 61 puncte, si pe fotbalistul croat Luka Modric, 48 puncte.

Djokovic, care a iesit invingator in ancheta BTA de sapte ori, a castigat in acest an titlul la Wimbledon, dar si Turneul Campionilor.

Luka Modric, laureat al anchetei BTA in 2018, a cucerit trofeul Ligii Campionilor si titlul de campion in Spania cu Real Madrid, precum si bronzul cu nationala Croatiei la Cupa Mondiala din Qatar.

Pe lista sportivilor cu performante in anul care se incheie au mai figurat canotoarea Simona Radis, dubla campioana europeana si mondiala in acest an, care s-a clasat pe locul 13, cu 10 puncte, canoistul Catalin Chirila, campion european si mondial, care s-a clasat pe locul 33, cu 3 puncte, precum si canotorii Ionela-Livia Cozmiuc, Sergiu Vasile Bejan, Marius Vasile Cozmiuc, halterofila Loredana Toma, gimnastele Sabrina Voinea, Amalia Puflea, atleta Bianca Florentina Ghelber, luptatorii Nicu Ojog, Andreea Ana, saritorul in apa Constantin Popovici, pugilistii Lacramioara Perijoc si Andrei Aradoaie, toti medaliati la Europene si/sau Mondiale.

Djokovic a castigat editia de anul trecut. Nicoleta-Ancuta Bodnar si Simona Radis, campioane olimpice si europene la dublu vasle feminin in 2021, au ocupat locul 10 la editia din 2021, alti romani care au mai punctat in ierarhie fiind inotatorul Robert Glinta, campion european, clasat pe locul 27, si spadasina Ana-Maria Popescu, vicecampioana olimpica si castigatoare a Cupei Mondiale la spada, pe 31.

La alcatuirea clasamentului au participat agentiile nationale de stiri din regiune: Agerpres (Romania), AA (Turcia), ANA-MPA (Grecia), ATA (Albania), BTA (Bulgaria), FENA (Bosnia-Hertegovina), HINA (Croatia), MIA (Macedonia de Nord), MINA (Muntenegru) si TANJUG (Serbia).