De ce sunt reduse efectivele militare americane din Europa de către Donald Trump și de ce nu a apărut panică în capitalele Uniunii Europene

De ce sunt reduse efectivele militare americane din Europa de către Donald Trump și de ce nu a apărut panică în capitalele Uniunii Europene
Vestea retragerii unei părți din trupele americane din Germania a zguduit oficialii de pe ambele maluri ale Atlanticului, sâmbăta trecută. Declarația lui Donald Trump a venit imediat după critica publică adusă de cancelarul german Friedrich Merz strategiei SUA în războiul din Iran sau, mai degrabă, lipsa acesteia.

Motive strategice și dependența SUA de infrastructura militară europeană

Dar motivele din spatele retragerii trupelor americane din Germania sunt mult mai profunde, comentează European Pravda. În prezent, Germania găzduiește cel mai mare contingent militar american din Europa, aproximativ 35.000 până la 39.000 de soldați, din totalul de 68.000 staționați în întreaga Europă.

Războiul din Iran a demonstrat clar cât de dependente sunt operațiunile americane de accesul la bazele europene pentru aterizare și realimentare. Refuzul mai multor țări europene de a permite avioanelor americane să utilizeze bazele lor aeriene în timpul campaniei din Iran a fost o problemă dureroasă pentru Pentagon. De remarcat însă că Germania a acordat această permisiune.

Primul mandat și începutul planului de retragere

Rădăcinile deciziei de retragere a trupelor se întind până în primul mandat al lui Trump. Atunci, el a propus o reducere mult mai mare, cu 9.500 de soldați, argumentând că la acea vreme cheltuielile Germaniei pentru apărare erau insuficiente, întrucât nu îndeplineau ținta NATO de 2% din PIB.

Planul lui Trump era să relocheze o parte din trupe înapoi în Statele Unite și să redistribuie altele în țări precum Polonia și Italia. În cele din urmă, acest plan a fost oprit după ce Joe Biden a fost ales și a anulat decizia.

Acum, Trump nu mai poate justifica această mișcare invocând cheltuielile de apărare ale Germaniei. În ultimii ani, Berlinul și-a majorat bugetul de apărare la 2% din PIB și intenționează să se apropie de noul obiectiv al NATO de 3,5% până în 2029.

Elbridge Colby și noua strategie americană

Arhitectul principal al noii strategii militare a SUA este Elbridge Colby, subsecretarul de stat pentru politică al Departamentului Apărării. Influența sa asupra acestor decizii este de necontestat.

„Cu toate acestea, ar fi greșit să îl interpretăm ca fiind pro-rus”, comentează Europravda. Viziunea sa nu se bazează pe simpatie față de Rusia sau pe dorința de a vedea Ucraina înfrântă; mai degrabă, războiul pur și simplu nu se numără printre prioritățile principale ale Americii.

Colby și-a prezentat abordarea în cartea sa din 2021, „The Strategy of Denial: American Defense in an Age of Great Power Conflict” (Strategia negării: apărarea americană într-o eră a conflictului între marile puteri), în care Europa este definită ca un teatru de operațiuni secundar pentru SUA. Teatrul principal de operațiuni pentru SUA este regiunea Indo-Pacific.

La o reuniune a miniștrilor apărării din NATO din februarie, Colby a declarat că „Europa trebuie să dispună de forțele necesare pentru a descuraja și, dacă este necesar, a respinge pe cont propriu o agresiune convențională”.

Potrivit CBS News, o parte din trupele retrase din Germania ar putea fi redislocate în regiunea Indo-Pacific.

Reconfigurarea rolului Europei în NATO

Se pare că Berlinul se pregătea pentru această mișcare. Potrivit The Wall Street Journal, Germania este implicată activ în pregătirea creării unui „NATO european” și se pregătește să își asume un rol de lider mai amplu în cadrul Alianței.

În februarie, ministrul apărării Boris Pistorius a anunțat că Berlinul își va nominaliza candidatul pentru a doua cea mai înaltă funcție militară din NATO.

Toate acestea indică o conștientizare tot mai mare a Europei cu privire la profunzimea schimbării strategice în relația sa cu Statele Unite.

Comentarii

Citește mai departe

Un judecător american a deschis calea pentru ca numele președintelui Donald Trump să fie îndepărtat de pe exteriorul Centrului Kennedy vineri, respingând o solicitare de ultim moment a conducerii instituției, care ar fi menținut numele pe clădire. Cu excepția cazului în care Centrul Kennedy decide să conteste decizia judecătorului districtual, numele lui Trump ar putea […]
Un vlogger american şi altul canadian, în vârstă de 19 și respective 21 de ani, care au vrut să urce în vârful podului suspendat Brăila–Tulcea pentru a filma, au fost prinşi de poliţişti după ce au fost văzuţi pe camerele de supraveghere ale CNAIR, potrivit Monitorul de Galați. „Au fost surprinşi pe camerele de luat […]
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Bistrița au fost sesizați cu privire la faptul ca o femeie se află în stare de inconștiență, în zona unui ștrand. După intervenția echipelor medicale, ea a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate. Martorii care au anunțat Poliția au transmis că femeia era înjunghiată în […]
Statele Unite vor acorda Poloniei un nou împrumut în valoare de 4 miliarde de dolari, prin programul de finanțare militară externă, a declarat, vineri, subsecretarul american pentru controlul armamentelor și securitate internațională, Thomas DiNanno, relatează Reuters. Anunțul a fost făcut în timpul ceremoniei organizate cu ocazia zborului inaugural al primelor avioane de luptă F-35 cumpărate […]
Un adolescent de 16 ani a fost trimis în judecată de DIICOT pentru trafic de minori, după ce ar fi exploatat sexual o fată de 15 ani în patru județe. Anchetatorii susțin că, până să-l întâlnească, în toamna anului 2025 adolescenta avusese un comportament ireproșabil atât în familie, cât și la școală. După, au apărut […]