Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că autoritățile spaniole au confirmat prezența a doi cetățeni români printre persoanele afectate în accidentul feroviar produs în regiunea Cordoba din Regatul Spaniei, aceștia suferind răni ușoare.
Potrivit MAE, reprezentanții Consulatului General al României la Sevilla au vorbit telefonic cu cei doi români, care au transmis că starea lor este bună. „Reprezentanţii Consulatului General al României la Sevilla au comunicat telefonic cu cele două persoane de cetăţenie română, acestea confirmând că se află în afara oricărui pericol”, precizează ministerul.
MAE a mai arătat că până în prezent oficiul consular nu a primit solicitări de asistență legate de acest accident. „La nivelul oficiului consular nu au fost recepţionate solicitări de asistenţă consulară”, se menționează în comunicare.
Ministerul reamintește că cetățenii români pot cere sprijin consular la numerele de telefon ale Consulatului General al României la Sevilla, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate și preluate în regim de permanență. Pentru situații de urgență, este disponibil și numărul special al consulatului.