Doi turisti germani au fost atacati in Nablus de palestinieni care au crezut ca sunt militari israelieni sub acoperire
![](https://cdn.aktual24.ro/wp-content/uploads/2023/03/masina-610x400.jpg)
Doi turisti germani, aflati in orasul Nablus din nordul Cisiordaniei, care circulau intr-o masina inchiriata cu numere de inmatriculare israeliene au fost atacati cu pietre, sambata, de palestinieni. Unul dintre turisti a declarat, duminica, presei ebraice, ca s-a temut cu adevarat pentru viata lui in timpul atacului, spunand ca multimea era „plina de ura”, potrivit The Times of Israel.
Gerald Hetzel a declarat posturilor de televiziune israeliene Kan si Channel 12 ca anterior a mai fost in Ramallah si Hebron si a venit la Nablus la recomandarea prietenilor. „Nu am intalnit niciodata o situatie ca asta. A fost o situatie foarte, foarte periculoasa si chiar am crezut ca vor sa ne omoare”, a spus el.
„Tinerii au coborat din taxiurile din jurul nostru… si au inceput sa bata in geamuri, sa tipe la noi in araba”, a spus el. „Au aruncat spre masina noastra cu pietre si cu un semn de circulatie. Dupa cateva minute, au scos un cutit si au intepat rotile masinii si mi-au amenintat prietenul. Nu am inteles ce au vrut. Am incercat sa le spunem in engleza ca suntem turisti si nu suntem evrei israelieni, ca suntem acolo pentru a vizita orasul, dar pareau sa nu inteleaga. Au continuat sa vina dupa noi, de parca vanau masina”, a spus Hetzel, adaugand ca un ofiter de politie palestinian i-a tras pe dreapta.
S-au strans mai multi oameni si politistii incercau sa ii calmeze si sa-i disperseze.
„Am simtit cu adevarat ura din ochii lor si din felul in care se comportau. Si aruncau cu pietre, poate dublul dimensiunii capului meu”, si-a amintit Hetzel.
El a spus ca nu a inteles amploarea sensibilitatilor de securitate: „Am crezut ca vizeaza doar evrei cu aspect religios, nu turisti internationali”.
Politistii palestinieni nu au reusit sa controleze multimea furioasa si le-au spus turistilor sa plece cat mai repede posibil, a spus Hetzel. Un arab israelian le-a facut apoi semne celor doi sa-l urmeze si i-a condus pe drumul spre iesire din oras pe strazi ocolitoare.
„O gloata care ataca turistii pentru ca nu le place placuta de inmatriculare este dezgustatoare si lasa”, a scris ambasadorul Germaniei in Israel, Steffen Seibert, pe Twitter.
Talal Dweikat, purtatorul de cuvant al fortelor de securitate palestiniene a sustinut ca atacatorii s-au temut ca turistii ar fi fost politisti israelieni sub acoperire, subliniind ca au „ostilitate zero” fata de Germania. „Avem in mod clar ostilitate zero fata de o tara ai carei cetateni viziteaza orasele noastre”.
Potrivit lui Dweikat, agresorii au devenit circumspecti vazand o masina „straina”, temandu-se ca aceasta este folosita de fortele israeliene sub acoperire, care opereaza adesea in Cisiordania.
Purtatorul de cuvant a spus ca turistii au fost salvati de un ofiter de politie palestinian care i-a ajutat sa iasa din centrul orasului, in timp ce Seibert a multumit „cetateanului palestinian israelian care i-a salvat”.
Tensiunile dintre Israel si palestinieni au fost mari in ultimul an, fortele armate efectuand raiduri in Cisiordania, pe fondul unei serii de atacuri teroriste palestiniene. Aceste tensiuni s-au intensificat si mai mult in ultimele saptamani, in urma unor raiduri mortale israeliene, atacuri palestiniene si cresterea violentei colonistilor evrei.