Preşedintele USR, Dominic Fritz, a transmis vineri că respectă profund hotărârea lui Ionuţ Moşteanu de a demisiona din funcţia de ministru al Apărării Naţionale. Liderul partidului afirmă că Moşteanu s-a remarcat prin integritate, implicare şi prin aprecierea de care s-a bucurat din partea partenerilor internaţionali.
„Am un mare respect pentru decizia lui Ionuț Moșteanu de a se retrage din funcția de ministru al Apărării Naționale”, a scris Dominic Fritz pe Facebook. „A fost un ministru integru, implicat și respectat de parteneri internaționali și îi mulțumesc pentru modul în care a ajutat România, cu toată energia lui, în vremuri periculoase”, a declarat acesta.
Fritz subliniază că Moşteanu a avut un rol important în negocierea programului SAFE, prin care ţara urmează să investească peste 16 miliarde de euro în modernizarea Armatei în anii următori.
„Îl cunosc bine pe Ionuţ”, a adăugat liderul USR. „Este un om corect, un tată dedicat şi a ales să se implice cu curaj atunci când alţii au preferat să rămână în umbră. USR va continua să apere ferm o Românie europeană, prosperă şi sigură”, a afirmat el.
Demisia lui Ionuţ Moşteanu a fost anunţată tot vineri, în contextul controverselor privind informaţiile contradictorii din CV-ul său. Moşteanu spune că a discutat cu preşedintele, premierul, liderul partidului şi mai mulţi colegi înainte de a decide să plece din funcţie.
„Nu vreau ca discuţiile despre formarea mea şi greşelile vechi să-i abată pe cei care conduc acum ţara de la misiunea lor dificilă”, a explicat Moşteanu într-o postare pe Facebook. El a adăugat că prin gestul său a transmis „un mesaj clar împotriva băieţilor deştepţi cu interese în domeniu”.