Zăpada măsoară aproape 3 metri, iar drumarii nu au ajuns încă în punctele critice de pe traseu, unde sunt așteptate cantități mai mari de zăpadă.
Drumarii au intervenit deja cu două utilaje de mare capacitate pentru îndepărtarea stratului consistent de zăpadă.
Potrivit reprezentanților Direcției Regionale de Drumuri și Poduri, anul acesta stratul de zăpadă este mai mare decât în alți ani, motiv pentru care deszăpezirea s-ar putea să dureze mai mult.
Cu toate acestea, autoritățile susțin că se lucrează într-un ritm susținut.
În mod tradițional Transfăgărășanul se deschide traficului la începutul lunii iunie.