Pe ordinea de zi a ședinței Consiliul Local Șelimbăr s-au aflat două proiecte de hotărâre cu privire la acest subiect: primul, inițiat de primar, prevedea reglementarea jocurilor de noroc, păcănelele fiind interzise, iar agențiile Loteriei Române permise, și al doilea, inițiat de consilierii USR, care prevedea interzicerea tuturor formelor de jocuri de noroc, potrivit Ora de Sibiu.
„Au fost numeroase sondaje de opinie și, cu precădere, voința oamenilor este să fie interzise aceste jocuri. Cred că și noi suntem în momentul de față în direcția corectă cu aceste proiecte pe ordinea de zi și mă bucur că nu lăsăm ca Șelimbărul să devină un fel de hub pentru jocuri de noroc. Vă dați seama, Sibiul a interzis, Cisnădie a interzis, aici era următorul stop”, a precizat un consilier înainte de vot.