EXCLUSIV Puciul silențios prin care George Simion a pierdut controlul total al AUR. Care este noul pol de putere

EXCLUSIV Puciul silențios prin care George Simion a pierdut controlul total al AUR. Care este noul pol de putere
Înfrângerea lui George Simion la alegerile prezidențiale din 2025 nu a schimbat doar direcția electorală a Alianței pentru Unirea Românilor, ci și centrul real de putere din partid. Noul pol de putere este format acum de cuplul Dungaciu-Peiu.

Dacă după alegerile prezidențiale anulate din 2024 George Simion se temea ca Călin Georgescu să nu-i fure partidul sau să-i dilueze puterea de decizie, acum liderul AUR depinde de fostul candidat la Cotroceni.

„Din acest motiv a și ales să se întâlnească cu Georgescu la Biblioteca Națională înainte de alianța cu PSD pentru a-l demite pe Ilie Bolojan de la Palatul Victoria. A dorit să se consulte cu acesta, dar și să arate că el este alături de Georgescu, un mesaj important pentru electoratul AUR”, a explicat un lider important al partidului pentru aktual24.ro.

Primul moment al decăderii

Primul pas al dizolvării puterii absolute a venit după congresul AUR din noiembrie 2025. Simion nu mai conduce singur formațiunea pe care a construit-o împreună cu Claudiu Târziu și Marius Lulea.

În jurul său s-a format un nou nucleu de influență – Dan Dungaciu și Petrișor Peiu – care controlează astăzi marile decizii politice și strategice ale partidului.

Al doilea pas

Această mutare a dus automat și la transformarea partidului într-o formațiune dispusă să negocieze orice, cu oricine. Așa cum s-a văzut în ultimele săptămâni, noua conducere a partidului este mult mai deschisă negocierilor cu PSD și cu alte partide de sistem, iar AUR a renunțat treptat la modelul radical antisistem care l-a consacrat electoral.

Primul semnal major a fost acordul public dintre PSD și AUR pentru moțiunea împotriva guvernului condus de Ilie Bolojan. În interiorul partidului, mulți lideri au interpretat episodul drept dovada că PSD poate influența deja o parte din deciziile AUR.

Urmarea: Simion nu mai poate decide singur

Potrivit informațiilor obținute de aktual24.ro din conducerea partidului, George Simion trebuie acum să negocieze intern aproape orice decizie majoră cu Dan Dungaciu și Petrișor Peiu.

Peiu a devenit președintele Consiliului Național de Conducere al AUR, practic poziția numărul doi în partid și liderul grupului senatorial, în timp ce Dungaciu ocupă funcția de prim-vicepreședinte și coordonează strategia politică și mesajele publice.

Mai mulți lideri AUR susțin că cei doi au fost aduși tocmai pentru a transforma partidul într-o formațiune capabilă de alianțe și negocieri politice.

„Înainte, conducerea AUR nu asculta de nimeni și de nimic. Acum există oameni cu care se poate discuta orice”, a declarat pentru aktual24.ro unul dintre cei mai importanți lideri PSD.

În realitate, acesta este marele paradox al transformării AUR: partidul construit ca alternativă la „sistem” începe să funcționeze după exact mecanismele partidelor pe care le critica.

PSD și-a construit punți de influență în AUR

În interiorul partidului există deja lideri care vorbesc deschis despre influența PSD asupra noii echipe din jurul lui Simion.

Atât Petrișor Peiu, cât și Dan Dungaciu sunt considerați oameni cu conexiuni solide în zona social-democrată. Peiu este văzut ca apropiat de Victor Ponta, în timp ce Dungaciu este asociat de mai mulți lideri politici cu rețeaua lui Vasile Dîncu.

Surse din AUR susțin că adevărata misiune a lui Dungaciu este să transforme partidul într-o formațiune „maleabilă”, dispusă să negocieze și să participe la jocurile de putere.

„Tocmai acesta este rolul lui Dungaciu, să pună AUR pe un traseu maleabil, să fie deschis la negocieri, să renunțe la stilul solitar, radical”, a declarat pentru aktual24.ro unul dintre liderii partidului.

Pentru PSD, schimbarea este convenabilă. După ani în care AUR a funcționat ca o formațiune imprevizibilă și greu de controlat, social-democrații au acum interlocutori cu care pot negocia.

Petrișor Peiu a ținut să ne precizeze că: „Nu sunt deloc entuziasmat de alianțe cu partide din coaliția PSD-PNL-UDMR-USR. Nu susțin astfel soluții pentru legislatura actuală.”

Tot el a negat și ideea că AUR ar putea deveni controlat de PSD sau de legături importanți actuali sau foști din PSD: „Total fals. De altfel, în afara de Victor Ponta, pe ceilalți trei nu i-am întâlnit decât accidental. Pe domnul Mihai Tudose, niciodată.”

Marius Lulea recunoaște existența unor influențe externe

Cel care confirmă indirect această transformare este chiar Marius Lulea, fondator AUR și fostul număr doi din partid.

Lulea spune că există grupuri externe care încearcă să influențeze partidul și admite că presiunile asupra conducerii sunt reale.

„Există grupuri care au înțeles cum funcționează partidul și încearcă să exercite influență prin mecanisme de manipulare a factorilor-cheie”, a declarat acesta pentru aktual24.ro.

Totuși, Lulea susține că Dungaciu și Peiu ar putea reprezenta și „factori de stabilitate”, dacă vor pune interesul partidului înaintea intereselor personale.

În același timp, fostul lider AUR admite că partidul s-a schimbat profund după prezidențialele din 2025 și că George Simion însuși a devenit mai pragmatic.

AUR nu mai este partidul din 2020

Transformarea AUR din ultimul an este evidentă inclusiv pentru fondatorii partidului. Claudiu Târziu s-a distanțat complet și refuză să mai comenteze ce se întâmplă în interiorul formațiunii.  În realitate, congresul AUR din noiembrie 2025 a marcat momentul în care George Simion a acceptat să împartă puterea. Iar de atunci, orice decizie importantă trece prin filtrul tandemului Dungaciu–Peiu.

AUR rămâne partidul lui George Simion în plan public. Dar, în interior, liderul care acum câțiva ani controla total formațiunea depinde astăzi de oamenii care îi garantează supraviețuirea politică.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, cinci consilieri generali și cinci consilieri locali au fost excluși din Partidul Umanist Social Liberal, printr-o decizie adoptată la 8 iunie, a anunțat președintele PUSL București, Daniel Florea. Vlad Popescu Piedone își va păstra mandatul de primar, în pofida excluderii, și va continua să conducă Primăria Sectorului 5 ca […]
Un cutremur cu magnitudinea de 6,7 grade a zguduit, marți, o parte a insulei Sulawesi din centrul Indoneziei, rănind zeci de oameni, avariand locuințe și infrastructură și înspăimântând locuitorii unui oraș devastat de un cutremur și un tsunami în urmă cu opt ani, au declarat oficialii. Cutremurul inițial a avut loc la aproximativ 43 de […]
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat marți seara, la Antena 3, că este convins că Guvernul pe care îl va propune va obține voturile necesare în Parlament, afirmând că se bazează și pe voturi provenite de la ”formațiunile extremiste”. „Am toată convingerea. Cred că, până la urmă, PNL va da dovadă de maturitate. Vor fi […]
Procurorii federali americani au acuzat 15 persoane de împiedicarea represiunii masive împotriva imigrației a administrației Trump în statul Minnesota la începutul acestui an, acuzându-le că au coordonat eforturile de blocare a arestărilor și deportărilor ca parte a unei conspirații împotriva guvernului SUA potrivit AP. Ancheta s-a concentrat pe membrii și asociații „Direct Action Minnesota”, o […]
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat că Adrian Veștea nu va reuși să obțină voturile necesare pentru învestirea Guvernului, apreciind că actualul premier desemnat va eșua în Parlament dacă liderii partidelor își respectă pozițiile anunțate public. „În mod normal, nu are cum să treacă. De la desemnare, când am aflat despre nominalizarea domnului Veștea, am […]