„Siria își reia locul său de drept printre națiunile lumii”, a spus primul reprezentant al Siriei care a vorbit de la tribuna ONU în ultimii 60 de ani.
Cu greu ai fi putut crede că așa ceva se poate întâmpla în urmă cu doar câțiva ani.
Un adolescent sirian născut în Arabia Saudită și crescut în capitala siriană Damasc, a cărui familie plecase din Înălțimile Golan, ocupate de Israel, de unde și numele său de război, al-Sharaa a luptat mulți ani în Irak contra americanilor. Prins de aceștia, el a petrecut 5 ani, din 2006 în 2011, în închisorile americane din Irak. Eliberat în cele din urmă, al Sharaa a mers să lupte contra dictatorului Assad în Siria. El nu a renunțat la terorism, ci a fondat Jabat al Nusra, filiala siriană a altei grupări teroriste, al-Qaeda. El a luptat atât contra lui Assad cât și contra foștilor săi tovarăși de luptă, Statul Islamic, acum extinsă și în Siria, fiind unul dintre principalii săi inmici.
O schimbare radicală a survenit în 2016, când al-Sharaa/al-Golani a rupt legăturile cu al-Qaeda și a renunțat la terorism. Și-a rebranduit ulterior alianța, HTS, într-o forță islamică dar una mult mai puțin radicală și foarte pragmatică. Idlib, provincia pe care o conducea, a devenit un cvasi-stat conduc mai degrabă în stil tehnocratic, nu teocratic (religios).
Când, la finalul lui 2024, HTS a reușit să-l răstoarne pe dictatorul Bashar al-Assad și să ocupe capitala Damasc, al-Sharaa a devenit liderul Siriei, proclamându-se în cele din urmă președinte.
Surprinzător sau poate nu – dacă ținem de cum s-a comportat în ultimii ani – al-Sharaa se dovedește un lider moderat, care încearcă să aducă pacea în țara sa unde mai au loc ciocniri sporadice între diverse grupări înarmate. Siria nu este încă unită total, dar pare pe drumul cel bun.
Între timp, Siria revine treptat la normalitate și în comunitatea internațională. Sancțiunile asupra țării au fost ridicate, legăturile cu aproape vecinii restabilite – chiar dacă Israel mai întreprinde atacuri pe teritoriul sirian – iar țara a început să primească ajutoare, investiții și sprijin internațional.
Deja 1 milion de refugiați interni s-a întors acasă de la instalarea administrației al-Sharaa. Alți 4.5 milioane rămân totuși plecați.
Cel mai important, Siria a restabilit relații cu SUA. Cu intermedierea Arabiei Saudite, al-Sharaa a avut o întâlnire chiar cu președintele american Donald Trump, care a ridicat sancțiunile împotriva țării sale.
Mai este mult drum de parcurs, însă transformarea liderului sirian dintr-un terorist într-un lider moderat acceptat de comunitatea internațională este una remarcabilă.