Finlanda intentioneaza sa se retraga din Conventia de la Ottawa privind minele antipersonal si va creste cheltuielile pentru aparare ca raspuns la amenintarile reprezentate de Rusia

Finlanda intentioneaza sa se retraga din Conventia de la Ottawa privind minele antipersonal si va creste cheltuielile pentru aparare ca raspuns la amenintarile reprezentate de Rusia
Finlanda intentioneaza sa se retraga din conventia globala care interzice minele antipersonal si sa creasca cheltuielile pentru aparare la cel putin 3% din PIB pana in 2029, ca raspuns la amenintarea militara in evolutie reprezentata de Rusia, a anuntat marti guvernul, potrivit Reuters.

Polonia si tarile baltice – Estonia, Letonia si Lituania au anuntat luna trecuta ca se vor retrage din Conventia de la Ottawa din 1997 din cauza amenintarilor reprezentate de Rusia vecina.

Prin parasirea tratatului, Finlanda, care pazeste cea mai lunga granita a NATO cu Rusia, ar putea incepe sa depoziteze din nou mine antipersonal pentru a le avea la indemana daca va fi nevoie.

Premierul Petteri Orpo a declarat intr-o conferinta de presa ca nu exista nicio amenintare militara imediata pentru natiunea nordica, dar ca Rusia reprezinta un pericol pe termen lung pentru intreaga Europa.

„Retragerea din Conventia de la Ottawa ne va oferi posibilitatea de a ne pregati pentru schimbarile din mediul de securitate intr-un mod mai versatil”, a spus el.

El a adaugat ca Finlanda va aloca inca 3 miliarde de euro pentru aparare, ridicand nivelul cheltuielilor militare de la 2,41% in 2024 la 3% din produsul intern brut pana in 2029.

„Aceasta este o parte a contributiei Finlandei la asumarea de catre Europa a unei mai mari responsabilitati pentru propria noastra aparare”, a scris presedintele Alexander Stubb pe X.

Finlanda s-a alaturat aliantei militare NATO in 2023, intr-o schimbare a politicii de nealiniere din ultimele decenii, declansata de invazia Ucrainei de catre Rusia, amenintand Rusia cu „contramasuri”.

Finlanda a inceput sa ia in considerare retragerea din Tratatul de la Ottawa in noiembrie anul trecut, cand comandantul sau militar a spus ca problema ar trebui sa fie discutata din cauza utilizarii de catre Rusia a unor astfel de arme in Ucraina.

„Finlanda va folosi minele intr-un mod responsabil, dar este un element de descurajare de care avem nevoie”, a declarat marti ministrul Agriculturii si Padurilor, Sari Essayah, reporterilor.

Minele antipersonal sunt concepute pentru a fi ascunse in pamant si detoneaza automat cand cineva le calca sau trece in apropierea lor.

Finlanda a distrus peste 1 milion de mine terestre dupa 2012, devenind ultimul stat UE care a semnat conventia de la Ottawa, care a fost ratificata sau la care au aderat peste 160 de tari – dar nu si Rusia.

Tratatul incheiat in 1997 a fost unul dintr-o serie de acorduri internationale incheiate dupa incheierea Razboiului Rece pentru a incuraja dezarmarea globala. Activitatile impotriva minelor antipersonal au castigat Premiul Nobel pentru Pace in acelasi an.

Minele au ucis sau mutilat zeci de mii de civili din intreaga lume, pe multi dintre ei mult timp dupa ce razboaiele s-au incheiat.

Renuntarea la tratat va necesita aprobarea parlamentului finlandez, dar se asteapta sa o primeasca, avand in vedere sprijinul larg in randul partidelor guvernamentale si de opozitie.

Comentarii

Citește mai departe

Ambasada Italiei la Teheran își va relua activitatea vineri, după mai mult de trei luni de închidere din cauza războiului din Orientul Mijlociu, a anunțat miercuri Ministerul de Externe, potrivit The Guardian. „Ambasada noastră din Teheran își va redeschide porțile vineri”, a declarat ministrul de Externe Antonio Tajani în fața parlamentului italian. După ce SUA […]
Peste 1.100 de cetățeni străini au obținut, în 2025, vize pentru intrarea în Rusia după ce au invocat adeziunea la „valorile tradiționale rusești”, în cadrul unui program lansat de Kremlin pentru persoanele care resping orientările politice și sociale liberale din țările lor de origine, relatează AFP, citând agenția rusă de presă RIA Novosti. Directorul Departamentului […]
Doi zimbri au fost văzuți, duminică, pe o muchie împădurită de deasupra Poienii Neamțului, din Avrig, după ce, în urmă cu o săptămână, probabil aceleași exemplare au fost surprinse de camera unui biciclist care cobora de la cabana Bărcaciu înspre aceeași poiană, potrivit Turnul Sfatului. Dispăruți vreme de 200 de ani de pe teritoriul României, […]
Președintele american Donald Trump a declarat, miercuri, că acordul-cadru încheiat cu Iranul a evitat o „catastrofă economică” care s-ar fi produs în cazul continuării războiului, susținând că Statele Unite și-au atins prin această înțelegere toate obiectivele și chiar „mai mult de atât”, relatează Reuters și EFE. Acordul nu soluționează însă cele mai controversate teme, inclusiv […]
Europarlamentarul Eugen Tomac, fost premier desemnat înaintea lui Adrian Veștea, a declarat, miercuri seară, că obținuse asigurări pentru „peste 200 de voturi” în Parlament în favoarea Guvernului pe care intenționa să îl propună. El a dat vina pe PNL și pe Ilie Bolojan pentru că a trebuit să îți depună mandatul. Tomac a susținut că […]