General american: „Administrația Trump a oprit rotația trupelor în Polonia. Am fost surprins și dezamăgit de analfabetismul multor oameni din această administrație în privința NATO”

General american Administrația Trump a oprit rotația trupelor în Polonia. Am fost surprins și dezamăgit de analfabetismul multor oameni din această administrație în privința NATO
Un fost comandant al forţelor armate americane din Europa a spus că a fost „uimit” de decizia Statelor Unite de a opri desfășurarea planificată, prin rotație, a unor trupe în Polonia.

Ben Hodges critică modul în care a fost făcut anunțul

Generalul Ben Hodges a spus că măsura Departamentului Apărării a fost luată fără o comunicare clară a strategiei mai largi, luând prin surprindere nu doar Polonia și alți aliați NATO, ci și Congresul, potrivit TVP World.

El a adăugat că, spre deosebire de anunțul privind reducerea cu 5.000 de militari din Germania, oprirea desfășurării unor trupe în Polonia nu pare a fi o formă de represalii împotriva Varșoviei, ci „fie o problemă de comunicare, fie o decizie strategică foarte proastă”.

„Modul în care acest lucru a fost anunțat pare acum foarte haotic”, a spus Hodges, adăugând că anunțul este negativ nu doar pentru soldații implicați și familiile lor, ci și pentru Comandamentul European al SUA și pentru Armata SUA din Europa.

„Planificaseră timp de un an să aibă o brigadă blindată ca parte a forței de descurajare. Cred că… principala mea critică este că nu există claritate în privința gândirii strategice aici”, a adăugat Hodges.

Atac la adresa administrației Trump și a lui Marco Rubio

În ceea ce privește rolul SUA în NATO și perspectivele unei posibile schimbări, Hodges a fost critic față de retorica administrației Trump, inclusiv față de secretarul de stat Marco Rubio.

„Am fost surprins și dezamăgit de analfabetismul multor oameni din această administrație în privința NATO, inclusiv al secretarului Rubio, care știe mai bine”, a spus el.

„Congresul susține, din fericire, alianța”, a adăugat el. „Această administrație nu arată o înțelegere corectă a NATO și a motivelor pentru care este în avantajul nostru.”

Mesaj direct despre războiul din Ucraina

Referindu-se la războiul din Ucraina și la diminuarea sprijinului american pentru Kiev, Hodges nu s-a ferit de declarații directe.

„Cred că vom regreta că nu am făcut mai mult pentru a ajuta Ucraina, pentru că Ucraina va câștiga acest război”, a spus el, adăugând că „eșecul” Washingtonului de a sprijini Kievul va face ca SUA să rămână în urmă.

„Deci, cred că nu am gândit foarte strategic în această privință”, a concluzionat Ben Hodges.

Comentarii

Citește mai departe

Premierul desemnat Eugen Tomac a oferit miercuri seară noi detalii despre persoanele pe care le are în vedere pentru viitorul Guvern, în cazul în care va obține votul de încredere al Parlamentului. Invitat  la B1 TV, Tomac a vorbit despre Valeriu Nistor, vehiculat pentru funcția de vicepremier responsabil de coordonarea domeniilor economice, dar și despre […]
Un fost pilot al companiei Air Canada a fost pus sub acuzare după ce ar fi zburat ani la rând fără licența necesară, au anunțat autoritățile canadiene. Geoffrey Wall, din Barrie, provincia Ontario, este acuzat că a activat ca pilot comandant al unor aeronave comerciale între 2009 și 2025 fără licența obligatorie pentru operarea avioanelor […]
Premierul desemnat Eugen Tomac a anunţat, miercuri seară, că îl invită pe primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, să facă parte din viitorul Guvern, la Ministerul Dezvoltării. UPDATE Ciucu a refuzat: ”Vă mulțumesc pentru încredere domnule Tomac, dar mi-am câstigat deja, într-o luptă electorală, după ani mulți de muncă, ultima poziție politică/administrativă pe care să […]
Rusia nu va ataca prea curând țările baltice, dar nu din bunăvoința lui Putin, ci dintr-un calcul cinic: la 35.000 de oameni cât pierde pe lună în Ucraina, nu are de unde să facă rost de alții pentru un război cu NATO, pe care a ajuns să o respecte. La fiecare câteva săptămâni apare un […]
Europa a cunoscut una dintre cele mai fierbinți luni de mai înregistrate luna trecută, în contextul unui val de căldură neobișnuit de timpuriu, despre care Serviciul Copernicus privind schimbările climatice al UE a avertizat că va deveni „noua normalitate”. A fost a doua cea mai caldă lună mai înregistrată la nivel global, iar Marea Britanie, […]