Golul marcat de Lionel Messi din penalty impotriva Frantei a intrat in istoria Cupei Mondiale. Mama lui Messi a intrat pe teren plangand de fericire – Video

sport

Golul marcat de Lionel Messi din penalty impotriva Frantei a intrat in istoria Cupei Mondiale, precizeaza The Athletic.

Jucatorul de 35 de ani a devenit primul jucator din istorie care a marcat in faza grupelor, in optimi, in sferturi, in semifinale si in finala in aceeasi editie a unei Cupe Mondiale.

La finalul meciului, mama sa a intrat pe teren sa il imbratiseze.

Messi participa la a cincea sa Cupa Mondiala si a castigat turneul pentru prima data, dupa ce in 2014 a pierdut finala cu 1-0 in fata Germaniei.

Totusi, Messi nu este primul jucator care marcheaza in fiecare runda a turneului.

Marele brazilian Jairzinho a marcat in fiecare runda a Cupei Mondiale din 1970 – desi la turneu au participat doar 16 natiuni, ceea ce a insemnat ca nu a existat o runda de 16.

Alcides Ghiggia din Uruguay a marcat, de asemenea, in fiecare runda a Cupei Mondiale din 1950. Dar pe atunci existau doar 13 echipe, turneul fiind format din doua faze de grupe.

In total, Messi a marcat 13 goluri in 26 de meciuri la Cupa Mondiala.

Precedentul sau record la un turneu a fost de patru goluri, pe care l-a realizat in timpul parcursului Argentinei pana in finala turneului din 2014 din Brazilia.

Dar el a atins noi culmi in Qatar.

A marcat de doua ori in faza grupelor – impotriva Arabiei Saudite si Mexicului – inainte de a inscrie in optimi de finala impotriva Australiei, in sferturile de finala impotriva Olandei, in semifinala impotriva Croatiei si acum in finala impotriva Frantei.

O singura echipa a reusit sa-l impiedice pe Messi sa marcheze: Polonia, in timpul fazei grupelor. Messi a ratat un penalty in acel meci.

Lovim „drept la tinta” si pe Telegram. Abonati-va si la canalul AK24 de Telegram