Țânțarii sunt principalii purtători ai unui număr de boli periculoase în Statele Unite. Acestea includ encefalita din St. Louis, febra dengue, virusul Zika, febra galbenă și virusul West Nile, care în prezent conduce numărul de infecții din SUA, relatează televiziunea canadiană CTV News.
Proiectul Debug este în dezvoltare de mai bine de zece ani, în special pentru a găsi metode tehnologice și sigure de combatere a acestor amenințări.
În loc să folosească substanțe chimice sau OMG-uri, Google aplică mecanisme naturale:
În următorii doi ani, milioane de țânțari masculi infectați în prealabil cu bacteria Wolbachia vor fi eliberați în sălbăticie.
Acest microorganism apare în mod natural în mediu, dar la țânțari provoacă sterilitate completă.
Când masculii infectați se împerechează cu femele sălbatice, ouăle pur și simplu nu eclozează. Acest lucru rupe lanțul de reproducere.
Google subliniază că oamenii nu ar trebui să se teamă de mușcăturile de țânțari în masă. Datorită caracteristicilor biologice ale acestei specii, doar țânțarii femele se hrănesc cu sânge uman.
Întrucât compania eliberează doar masculi, numărul total de insecte care mușcă nu va crește. În schimb, în timp, populația naturală de țânțari dăunători va scădea brusc.
Propunerea gigantului tehnologic se află în prezent în etapa finală de evaluare de către Agenția pentru Protecția Mediului din SUA (EPA). Agenția acceptă oficial comentarii și feedback public până pe 5 iunie.
După aceea, organismul guvernamental va emite o decizie finală și va stabili dacă va acorda permisiunea oficială Google de a elibera insectele în orașe.