Guvernul Moldovei le cere cetatenilor sa economiseasca energia electrica. „Vom trece cu bine de aceasta iarna”

Guvernul Moldovei le cere cetatenilor sa economiseasca energia electrica. Vom trece cu bine de aceasta iarna
Guvernul Republicii Moldova a lansat sambata campania „Economiseste energia – plateste mai putin”, care vizeaza constientizarea publicului de necesitatea economisirii energiei electrice, in special in sezonul rece, in conditiile in care tara este amenintata de o penurie de energie electrica din cauza situatiei din Transnistria si de cresterea preturilor, relateaza NewsMaker.

Moldovenii sunt indemnati sa ia masuri pentru reducerea consumului de energie electrica, printre care instalarea becurilor LED, stingerea luminii in incaperile in care nu se afla nimeni si scoaterea dispozitivelor din priza cand nu sunt utilizate.

„Dragi cetateni, vom trece cu bine de aceasta iarna, pentru ca Guvernul va continua sa-i ajute pe cei vulnerabili, dar si pentru ca societatea noastra este responsabila.

Fiecare dintre noi vrea sa cheltuie cat mai putin pe facturi si putem face acest lucru prin schimbari mici in casele noastre. O serie de actiuni mici, dar cu impact mare, pot ajuta salvam si enegia, si banii”, a declarat, intr-un videoclip postat pe retelele sociale, Daniel Voda, purtator de cuvant al Guvernului de la Chisinau.

Intre altele, reprezentantul Guvernului a indemnat cetatenii sa foloseasca un termostat si sa-l seteze intre 18 si 20 de grade, sa incarce complet masina de spalat vase sau rufe si sa foloseasca programele economice, pornind dispozitivele noaptea, cand cererea este mai mica si importul de energie mai ieftin.

Compania de stat Energocom a anuntat anterior ca a inregistrat o crestere a cererii de energie electrica si la randul sau a facut apel la consumatori sa utilizeze energia in mod rational.

Republica Moldova va achizitiona in decembrie 35% din energia electrica necesara pentru consum de pe bursa romana OPCOM si de la compania Nuclearelectrica (Romania, n.n.), a precizat Energocom.

Aproape 37% din necesitati va fi asigurata de MGRES (termocentrala electrica de la Cuciurgan, in Transnistria – n.r.), iar restul de 27% va fi furnizata de termocentralele din Chisinau si Balti, precum si de instalatiile de energie regenerabila.

Un alt apel catre cetateni pentru economisirea energiei electrice a venit si din partea furniozorului Premier Energy.

Compania a atras atentia asupra cresterii consumului de energie electrica si a avertizat despre riscul suprasolicitarii retelelor electrice si cresterea costurilor de achizitie.

Toate acestea se intampla in conditiile in care temperaturile au scazut, iar Republica Moldova este amenintata de o penurie de energie electrica din cauza situatiei din Transnistria.

Acolo, importurile de gaz de la compania rusa Gazprom risca sa fie sistate de la 1 ianuarie 2025, pentru ca expira contractul de tranzit pe care Gazprom il care cu Ucraina, iar Kievul a anuntat ca nu doreste sa mai fie prelungit, in conditiile agresiunii ruse asupra tarii.

Gazul rusesc alimenteaza centrala de la Cuciurgan, de unde se aprovizioneaza cu energie electrica la un pret mai mic si restul Republicii Moldova.

Incercarile autoritatilor de la Chisinau de a convinge Gazprom sa trimita gaz in Transnistria printr-o ruta alternativa – Turcia, Bulgaria, Romania – au esuat, dupa ce monopolul rus de stat a pus conditia platii unor pretinse datorii mai vechi pe care Republica Moldova nu le recunoaste.

Din aceasta cauza, in Transnistria a fost impusa starea de urgenta in economie, care prevede inclusiv sistarea exporturilor de energie electrica, iar parlamentul de la Chisinau a aprobat instituirea starii de urgenta in sectorul energetic al tarii incepand din 16 decembrie.

Comentarii

Citește mai departe

Partidul Social Democrat nu va susține un viitor guvern care ar include miniștri tehnocrați și actuali membri ai Executivului propuși de USR, potrivit unor surse apropiate conducerii formațiunii. Înainte de a decide dacă va acorda votul de învestitură unui nou cabinet, PSD dorește să analizeze programul de guvernare și componența echipei executive. În paralel, președintele […]
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, demisionat recent din funcţiile deţinute în PSD, a declarat că România are nevoie de un guvern stabil, însă dezvăluie că liderii PSD vor accepta o formulă de cabinet tehnocrat doar dacă miniştrii ar fi controlaţi politic. Într-o intervenţie telefonică la Euronews România, Constantin Toma a afirmat că actuala criză politică […]
Fostul prim-ministru și actualul lider al partidului Forța Dreaptă, Ludovic Orban, a criticat posibilitatea ca președintele Nicușor Dan să îl desemneze pe Eugen Tomac pentru funcția de șef al Guvernului, susținând că o astfel de variantă nu ar reprezenta o soluție reală la actuala criză politică. Într-o intervenție televizată, Orban a afirmat că un eventual […]
O amplă rețea de criminalitate organizată specializată în comercializarea de autoturisme de lux furate din mai multe state ale Uniunii Europene a fost destructurată miercuri, 3 iunie 2026, în urma unei operațiuni coordonate de polițiștii din Prahova și procurorii DIICOT Ploiești. Autoritățile au efectuat 30 de percheziții domiciliare în mai multe județe și în București, […]
Germania a eșuat miercuri pentru prima dată în a-și asigura un loc în Consiliul de Securitate al ONU, Portugalia și Austria primind mai multe voturi pentru cele două locuri din Europa de Vest începând cu 2027. Consiliul de Securitate al ONU are 15 membri: cinci permanenți – Statele Unite, Rusia, China, Franța și Regatul Unit […]