„De Ziua Românilor de Pretutindeni, le transmit tuturor românilor aflaţi peste hotare respectul şi recunoştinţa mea pentru modul în care păstrează vie legătura cu România. Prin ceea ce faceţi zi de zi, prin valorile pe care le transmiteţi copiilor voştri şi prin felul în care reprezentaţi ţara noastră, contribuiţi la imaginea şi puterea comunităţii româneşti din întreaga lume”, a transmis Ilie Bolojan.
Premierul interimar a arătat că românii plecaţi în străinătate se confruntă adesea cu dificultăţi şi sacrificii, iar statul român trebuie să rămână conectat la nevoile acestora.
„Ştiu că drumul departe de casă vine adesea cu sacrificii şi încercări”, a afirmat Bolojan.
El a subliniat că România trebuie să fie aproape de cetăţenii săi din diaspora, să îi asculte şi să dezvolte forme reale de sprijin şi colaborare.
„Tocmai de aceea, România trebuie să rămână aproape de cetăţenii săi oriunde s-ar afla, să îi asculte şi să construiască punţi reale de sprijin şi colaborare”, a transmis premierul interimar.
Ilie Bolojan le-a mulţumit românilor de peste hotare pentru faptul că nu îşi uită rădăcinile.
„Vă mulţumesc pentru tot ceea ce faceţi şi pentru faptul că nu uitaţi niciodată de rădăcinile voastre. La mulţi ani tuturor românilor de pretutindeni!”, a mai transmis Ilie Bolojan.