Un incident grav a avut loc sâmbătă, în jurul orei 13.00, într-un centru comercial din Bergamo, unde un cetățean român în vârstă de 37 de ani a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate aflată la cumpărături împreună cu părinții săi.
Cazul a fost relatat de publicația italiană Il Messaggero, care citează surse din anchetă și imagini surprinse de camerele de supraveghere.
Potrivit relatărilor, copilul mergea de mână cu mama sa, în timp ce tatăl se afla la câțiva pași în spate, împingând căruciorul. La un moment dat, un bărbat s-a apropiat brusc, a apucat fetița de picioare și a încercat să fugă. Mama s-a agățat de copil, iar tatăl a intervenit imediat, urmărindu-l pe agresor. Strigătele au atras atenția celor din jur, iar agenții de pază ai centrului comercial au reușit să îl imobilizeze până la sosirea poliției.
Un medic aflat în incintă a acordat primul ajutor mamei, aflată în stare de șoc, precum și copilului. Fetița a fost transportată la spital, unde medicii au constatat o fractură de femur, leziune care necesită îngrijiri medicale și monitorizare atentă.
Bărbatul reținut nu avea domiciliu stabil în Italia și, potrivit informațiilor preliminare, nu figura cu antecedente penale cunoscute. El a fost arestat sub acuzația de tentativă de răpire și vătămare corporală gravă, fiind plasat în detenție preventivă.
Conform Il Messaggero, autoritățile italiene investighează mai multe ipoteze privind motivația faptei. Ancheta urmărește să stabilească dacă suspectul a acționat singur sau dacă ar fi fost îndrumat de o terță persoană. Printre scenariile analizate se află și posibilitatea existenței unei rețele infracționale specializate în răpiri de minori, însă această variantă nu este, în acest moment, confirmată oficial.
Procurorii examinează imaginile de pe camerele de supraveghere și eventuale conexiuni ale suspectului pentru a determina dacă tentativa a fost un act izolat sau parte a unei activități organizate.