Kazahstanul se va alătura țărilor care au semnat Acordul Abraham încheiat între Israel și țările cu majoritate arabă și musulmană, într-o mișcare simbolică menită să impulsioneze inițiativa care a fost o caracteristică a primei administrații a președintelui Donald Trump, au declarat joi trei oficiali americani.
Acțiunea este în mare parte simbolică, deoarece Kazahstanul are relații diplomatice cu Israelul din 1992 și este mult mai departe geografic de Israel decât celelalte națiuni semnatare ale Acordului Abraham – Bahrain, Maroc, Sudan și Emiratele Arabe Unite, potrivit AP.
Aceste țări au convenit să normalizeze relațiile cu Israelul ca urmare a aderării la acord, lucru pe care Kazahstanul l-a făcut la scurt timp după obținerea independenței în urma prăbușirii Uniunii Sovietice.
Trump va anunța această măsură la un summit cu liderii celor cinci națiuni din Asia Centrală, inclusiv Kazahstan, au declarat oficialii americani, care au vorbit sub condiția anonimatului înainte de anunțul oficial.
În ciuda legăturilor lor anterioare de lungă durată, oficialii au declarat că participarea Kazahstanului la Acordul Abraham cu Israelul este importantă, deoarece ar consolida comerțul și cooperarea bilaterală și ar semnala că Israelul devine mai puțin izolat la nivel internațional, în special după criticile și protestele masive cu privire la conduita sa în războiul împotriva Hamas din Gaza.
Un oficial a susținut că planul de pace incipient al lui Trump pentru Gaza a „schimbat complet paradigma” și că numeroasele țări sunt acum dispuse să „se îndrepte spre cercul de pace” pe care l-a creat.
Oficialul a declarat că printre domeniile specifice ale cooperării israeliano-kazahe consolidate se vor număra apărarea, securitatea cibernetică, energia și tehnologia alimentară, deși toate acestea au făcut obiectul unor acorduri bilaterale anterioare care datează de la mijlocul anilor 1990.
Înainte de summitul de la Casa Albă dintre Trump și cei cinci lideri din Asia Centrală, secretarul de stat Marco Rubio a avut un mic dejun de lucru cu președintele kazah Kassym-Jomart Tokayev, deși Departamentul de Stat nu a menționat nimic legat de Israel.
Rubio și Tokayev „au discutat despre extinderea oportunităților de comerț comercial și investiții, precum și despre sporirea cooperării cu Kazahstanul în domeniul energiei, tehnologiei și infrastructurii”, a declarat departamentul într-un comunicat.