Președintele Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR), Kelemen Hunor, a declarat că România resimte în prezent efectele deciziilor luate de Guvern după rotația politică în urma căreia Marcel Ciolacu a preluat funcția de prim-ministru.
Liderul UDMR a afirmat că Executivul instalat după rotativă, condus de Marcel Ciolacu, „a îndatorat România peste măsură” și a invocat creșterea deficitului bugetar.
„Și înainte, sigur că erau probleme, dar, la un moment dat, noi am redus deficitul. Noi, când am plecat din guvern, deficitul era la 5,2%, dacă nu mă înșel și de acolo s-a urcat la aproape 10%. Și, sigur, putem spune că era an electoral și an preelectoral, dar, totuși, acum plătim acele greșeli făcute în acea perioadă de un an și jumătate. Dacă măcar ar fi câștigat alegerile”, a declarat Kelemen Hunor, citat de news.ro.
Acesta a făcut referire și la situația politică din perioada electorală, susținând că au existat confuzii și decizii pe care „nici astăzi nu am cum să le înțeleg”.
„Ăsta e prețul astăzi pe care noi îl plătim pentru greșelile de atunci”, a adăugat liderul UDMR, precizând că formațiunea sa „nu a avut niciodată astfel de înțelegeri cu nimeni”.
Întrebat despre declarațiile publice ale premierului pe teme economice, Kelemen Hunor a comentat: „Mă rog, asta e România, acum ce să vă spun?”
Președintele UDMR a subliniat că PSD se află la guvernare, nu în opoziție, iar criticile lansate de unii reprezentanți ai acestuia la adresa Executivului ar face parte dintr-o strategie politică.
„Asta e o chestie de tactică politică până la urmă. Poți să spui ce vrei dimineață la prânz, dar seara când pleci de la birou și ai semnat hârtiile, ministru PSD, ministru PNL, ministru USR sau UDMR ești, deci deciziile sunt ale tale”, a declarat Kelemen Hunor.