Episodul a avut loc joi, la reuniunea Comunității Politice Europene de la Copenhaga. Premierul albanez Edi Rama, cu mâna pe umărul lui Macron, i-a spus în glumă: „Ar trebui să vă cereți scuze… pentru că nu ne-ați felicitat pentru acordul de pace pe care l-a încheiat președintele Trump între Albania și Azerbaidjan.” Președintele azer Ilham Aliyev a izbucnit în râs, iar Macron, zâmbind, a răspuns: „Îmi pare rău pentru asta”, anunță The Telegraph.
Contextul glumei: în august, la Casa Albă, Trump a mediat un acord între Armenia și Azerbaidjan, în care părțile s-au angajat să respecte integritatea teritorială și să pună capăt unui conflict de aproape patru decenii. De atunci însă, liderul american a amestecat de mai multe ori Armenia cu Albania, cele două țări având inițiale similare.
Într-un interviu acordat luna trecută postului Fox News, Trump a afirmat: „Am rezolvat un război care părea de nerezolvat. Azerbaidjan și Albania… se întâmpla de foarte mulți ani, i-am avut pe premieri și președinți în biroul meu.” Mai mult, într-o conferință de presă comună cu premierul britanic Keir Starmer, președintele american a stâlcit și numele Azerbaidjanului: „Am rezolvat Aber-baijan și Albania”, a spus el.
Gafa repetată a devenit temă de amuzament în rândul liderilor străini și a presei.