Marea ofensivă a lui Bolojan: ”În perioada următoare mă voi duce în toate județele țării să vorbesc cu oamenii”

Marea ofensivă a lui Bolojan În perioada următoare mă voi duce în toate județele țării să vorbesc cu oamenii
Ilie Bolojan a anunțat, luni seara, la Digi24 că urmează să intre într-o amplă campanie de mobilizare a partidului și de comunicare cu oamenii în toate județele țării.

”În perioada următoare mă voi duce în toate județele țării să vorbesc cu oamenii, să văd ce probleme sunt, să le preluăm problemele, să îi ascultăm, în așa fel încât să identificăm oamenii buni din comunități care vor să se implice în politică și să îi invităm în PNL.

Să creăm o forță politică mult mai puternică care, alături de alte partide — astăzi avem o colaborare bună cu USR — și împreună cu personalități din zona publică, să putem crea un pol de modernizare pentru România”, a subliniat Bolojan.

Și miercuri, la Antena 1, a făcut un anunț similar.

”Voi reconstrui PNL să fie o bază. Merg în fiecare localitate din România. PNL să fie un partid cu voturi în Parlament. Azi are doar 15%”, a declarat Ilie Bolojan.

„Am încredere în PNL, că un partid unit este un partid puternic. PNL a înţeles că nu trebuie să ne întoarcem la bolile politice care ne-au îndepărtat de alegători”, a spus premierul interimar.

El a precizat că PNL nu abandonează responsabilitatea politică, dar că nu poate guverna în orice condiţii.

„Dacă este cazul, în opoziţie. Dacă PSD vine cu o soluţie sau recunoaşte că nu are soluţie, trebuie văzut ce e de făcut. Noi nu suntem oameni care să abandonăm. Orice partid vrea la guvernare, dar nu în orice condiţii”, a declarat Bolojan.

Ilie Bolojan a afirmat că PNL nu mai poate continua o colaborare politică în lipsa încrederii.

„Nu poţi să te duci mai departe cu oameni în care nu ai încredere. Gândiţi-vă că sunteţi asociat care fură, aţi mai face o firmă cu el? Nu, pentru că riscă să facă acelaşi lucru”, a spus Bolojan.

El a susţinut că în PNL există o majoritate care consideră că relaţia cu PSD nu mai are o bază de încredere.

„Nu mai există o bază de încredere în PSD. Există o majoritate în PNL care crede asta. Funcţiile politice nu mai pot fi ocupate de acel partid. Nu e o decizie uşoară”, a declarat premierul interimar.

El a afirmat că, în trecut, nu s-a simţit întotdeauna confortabil ca membru PNL, din cauza greşelilor făcute de liderii partidului.

„De multe ori nu aveam un confort că eram membru PNL, că preşedinţii făceau prostii”, a declarat Ilie Bolojan.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Adrian Veștea a anunțat, luni seara, că nu își va depune mandatul de prim-ministru desemnat și că va continua demersurile pentru formarea unui guvern, în pofida deciziei conducerii PNL de a nu susține învestirea viitorului Cabinet. Declarația a fost făcută după încheierea ședinței Biroului Politic Național, la care au participat și parlamentarii PNL, primarii și […]
Președintele PNl, Ilie Bolojan, a declarat după ședința BPN al PNL că ”parlamentarii propuși într-un astfel de guvern fără susținerea PNL își vor pierde calitatea de membri ai partidului”. Principalele declarații: PNL nu va susține instalarea unui astfel de guvern, având în vedere atât modalitatea în care s-a făcut această desemnare, cu încălcarea spiritului democrației […]
Două persoane fizice, o parohie și o fabrică au înaintat cereri pentru adoptarea unor spații verzi, însă numărul celor care intenționează să facă acest lucru ar fi însă mult mai mare, după adoptarea, în urmă cu două luni și jumătate, a regulamentului spațiilor verzi, potrivit Bistrițeanul. Parohia Ortodoxă „Sfântul Ilie” a fost prima care a […]
Scena politică românească a fost duminică martora unui episod de „șah constituțional”. Practic imediat după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat, președintele Nicușor Dan l-a nominalizat pe liberalul Adrian Veștea pentru a forma noul Guvern. Mișcarea, executată fără o nouă rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare, ridică întrebări esențiale despre limitele […]
Poliția italiană a destructurat o bancă clandestină folosită de traficanții de droguri, prin care se crede că au circulat câteva sute de milioane de euro pe parcursul a cel puțin trei ani. Sistemul, a cărui bază logistică se afla în Prato, la nord-vest de Florența, este condus din 2021 de un cetățean chinez, au declarat […]