Medicul Adrian Marinescu liniștește populația: „Nu se pune problema de transmitere de la om la om în cazul de hantavirus confirmat la Arad”

Medicul Adrian Marinescu liniștește populația Nu se pune problema de transmitere de la om la om în cazul de hantavirus confirmat la Arad
Managerul Institutului Naţional de Boli Infecţioase „Prof. Dr. Matei Balş”, doctorul Adrian Marinescu, a declarat că pacientul confirmat cu hantavirus la Arad nu reprezintă un risc de transmitere interumană, subliniind că este vorba, cel mai probabil, despre o formă obişnuită a virusului, transmisă prin contact cu rozătoare infectate.

Cel mai probabil este varianta „banală” de hantavirus

„Este un caz care nu are niciun context epidemiologic şi, practic, nu numai că nu are o legătură cu vasul de croazieră, dar nu există un contact cu o altă persoană. Deci nu se pune problema de transmitere de la om la om”, a declarat Adrian Marinescu pentru MEDIAFAX.

Potrivit medicului, specialiştii urmează să stabilească exact tulpina virusului, însă datele preliminare indică o variantă cunoscută de hantavirus, întâlnită sporadic şi în anii anteriori în România.

„Foarte probabil că va fi varianta banală de hantavirus, pe care România a avut-o în ultimii ani, la nivel de cazuri izolate. În plus, pentru că este această situaţie mondială, testăm mai mult decât înainte. Mă aştept să avem nişte cazuri de infecţie cu hantavirus, dar este vorba despre varianta de transmitere prin contactul cu rozătoarele”, a explicat managerul Institutului „Matei Balş”.

El a apreciat reacţia autorităţilor sanitare şi monitorizarea epidemiologică declanşată după confirmarea cazului, însă a insistat că nu există motive de panică în acest moment.

„E bine că se monitorizează şi că fenomenul este urmărit din punct de vedere epidemiologic. Este o reacţie corectă. Dar de aici până la a discuta despre alte implicaţii este o cale lungă”, a afirmat Marinescu.

Pacientul este în stare stabilă, DSP a deschis o anchetă epidemiologică

Pacientul confirmat cu hantavirus este internat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, unde a fost transferat după ce a prezentat simptome precum febră, tuse şi diaree. Testul PCR efectuat vineri a confirmat infectarea.

Potrivit autorităţilor medicale, bărbatul fusese internat încă din 2023 într-o unitate de psihiatrie din Ştei, judeţul Bihor, fără să părăsească spitalul în această perioadă. El a fost transferat la Arad după agravarea stării de sănătate.

Medicii spun că pacientul este în stare bună şi are o formă uşoară a bolii. „Acea persoană are o formă uşoară, este monitorizată tocmai pentru ca totul să fie în regulă şi cred că lucrurile se vor rezolva repede”, a mai spus Adrian Marinescu.

Direcţia de Sănătate Publică a început o anchetă epidemiologică atât la spitalul din Arad, cât şi la unitatea medicală din Ştei, pentru a identifica sursa exactă a infectării şi eventualele riscuri asociate.

Autorităţile au precizat că acest caz nu are legătură cu situaţia recentă de pe nava de croazieră MV Hondius, unde au fost raportate alte cazuri suspecte de hantavirus.

Hantavirusurile sunt virusuri zoonotice transmise în principal prin contact cu rozătoare infectate sau cu urina, saliva şi excrementele acestora. În Europa, infecţia poate provoca febră hemoragică cu sindrom renal, iar în unele cazuri pot apărea complicaţii severe. Specialiştii subliniază însă că transmiterea de la om la om este extrem de rară şi nu este suspectată în cazul de la Arad.

Comentarii

Citește mai departe

Un accident de muncă soldat cu decesul unui angajat a avut loc vineri la Cariera Jilț Nord din județul Gorj. Bărbatul, în vârstă de 52 de ani, șef de echipă, s-a dezechilibrat în timpul unor lucrări de montaj la un utilaj de excavare, iar un element metalic de mari dimensiuni s-a prăbușit peste el. Polițiștii […]
Circulația rutieră pe Transfăgărășan a fost redeschisă vineri, 12 iunie 2026, pe sectorul dintre Piscul Negru și Bâlea Cascadă. Traficul este permis zilnic în intervalul 07:00–21:00, însă autoritățile avertizează că drumul poate fi închis temporar în cazul condițiilor meteo nefavorabile. Redeschidere pe unul dintre cele mai spectaculoase drumuri din România Potrivit Centrului INFOTRAFIC, traficul a […]
Procurorii EPPO (Parchetul European) efectuează, vineri, percheziții la Timișoara într-un dosar privind posibile fraude comise în cadrul unui proiect de incluziune socială derulat cu fonduri europene în perioada 2022-2023, au declarat surse judiciare pentru aktual24.ro. Proiectul a fost implementat printr-o asociație care, la momentul respectiv, era condusă de Cornelia Elena Micicoi, actualul prefect al județului […]
Proiectul noului Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, din cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, a trecut de ultima etapă administrativă necesară continuării lucrărilor. Guvernul a aprobat un memorandum care permite suplimentarea contribuției naționale, astfel încât investiția să poată fi dusă la bun sfârșit fără blocaje financiare. Ultimul obstacol administrativ a fost […]
Guvernul a aprobat, în ședința de vineri, o finanțare de peste 244 de milioane de lei pentru 73 de instituții de spectacole din întreaga țară, aflate în subordinea autorităților locale. Sumele sunt destinate teatrelor, operelor, filarmonicilor și unui ateneu, fiind menite să susțină funcționarea și investițiile din sectorul cultural. Sprijin financiar pentru instituțiile culturale locale […]