Miruță acuză: ”Gaşca de la Craiova cu gaşca de la Timişoara îşi fac diverse aranjamente”

Miruță acuză Gaşca de la Craiova cu gaşca de la Timişoara îşi fac diverse aranjamente
Vicepremierul interimar Radu Miruţă, ministru interimar al Apărării, a declarat, duminică, la Târgu Jiu, că nu există în acest moment un răspuns clar la întrebarea cine ar trebui să dea premierul, dar a susţinut că PSD şi AUR, care au demonstrat că pot forma o majoritate parlamentară, ar trebui să vină cu o soluţie de guvernare.

Miruţă a afirmat că guvernarea unei ţări nu poate fi tratată ca un joc politic între grupuri de interese care îşi împart funcţii.

„Guvernarea unei ţări nu este un joc din ăsta politic, că gaşca de la Craiova cu gaşca de la Timişoara îşi fac diverse aranjamente pentru a pune pe unul şi pe altul în anumită funcţie”, a declarat Radu Miruţă.

Miruţă: PSD şi AUR ar trebui să arate ce pun în loc

Întrebat cine ar trebui să dea premierul, vicepremierul interimar a spus că, în opinia sa, în acest moment nu există un răspuns clar.

El a susţinut însă că PSD şi AUR, care au strâns voturile necesare pentru demiterea Guvernului, ar trebui să propună o alternativă.

„Este o întrebare la care convingerea mea e că în momentul de faţă nu există un răspuns clar. Având în vedere că au obţinut numărul de voturi pentru ca acestui guvern să-i fie reduse puterile, ar trebui ca ei să vină să arate ce pun în schimb. Pentru că este legitim şi este democratic să ai critici la adresa unui guvern, însă, dacă nu arăţi că ai doar interese din astea meschine în interiorul partidului pentru a păstra diverse funcţii, ar trebui să vii cu o variantă pe care tu o consideri mai bună”, a afirmat Miruţă.

El a spus că ar fi civilizat ca PSD şi AUR să prezinte o propunere de guvernare.

„Guvernarea este o treabă absolut serioasă de care depinde toată populaţia României şi trebuie să vii cu o soluţie. Eu nu exclud nimic şi în politică nu se exclude nimic, dar suntem într-o situaţie în care fiecare dintre entităţile implicate pun câte o condiţie care este imposibil de acceptat de cealaltă parte. Civilizat ar fi ca PSD cu AUR să vină să propună ceva”, a adăugat vicepremierul interimar.

Miruţă: Acum avem o coaliţie PSD-AUR

Radu Miruţă a susţinut că, prin votul asupra moţiunii de cenzură, PSD şi AUR au arătat că acţionează împreună şi că există o majoritate parlamentară între cele două formaţiuni.

El a afirmat că această majoritate s-a opus modului în care Guvernul încerca să îi tragă la răspundere pe cei care folosesc banul public.

„Acum avem o coaliţie PSD şi AUR. Au avut 281 de voturi în Parlament şi au spus că modul ăsta în care tragi la răspundere pe cei care bagă mâna în banul statului nu mai este acceptat. Avem o coaliţie. Că această coaliţie se împiedică, că nu reuşeşte să-şi desfacă şireturile de la picioarele legate încrucişat, e o problemă pentru România”, a spus Miruţă.

USR şi PNL fac front comun

Vicepremierul interimar a precizat că USR susţine în continuare schimbarea modului în care s-a făcut politică în România şi dispariţia numirilor pe criterii de influenţă sau apartenenţă.

El a afirmat că USR şi PNL, sub conducerea lui Ilie Bolojan, au decis să acţioneze împreună.

„USR susţine în continuare ca modul în care s-a făcut politică în România, pe ochi frumoşi, să dispară”, a spus Radu Miruţă.

El a precizat că USR şi PNL nu aşteaptă pasiv ca PSD să vină cu o soluţie, dar că a fost luată decizia unui front comun între cele două partide.

„A fost luată decizia la nivelul conducerii USR şi la nivelul conducerii Partidului Naţional Liberal să facem front comun”, a afirmat Miruţă.

Miruţă: USR şi PNL trag de sfoară pentru scoaterea ţării din tentaculele numirilor pe pile

Radu Miruţă a afirmat că USR şi PNL, condus de Ilie Bolojan, încearcă să scoată România dintr-un sistem în care accesul în instituţiile statului depinde, de multe ori, de apartenenţe şi relaţii.

„USR cu PNL trag de sfoară în momentul acesta, cu PNL-ul condus de Ilie Bolojan, pentru ca ţara să fie scoasă din tentaculele astea în care în toate instituţiile statului, de cele mai multe ori, ca să ajungi, trebuie să fii al cuiva”, a mai afirmat vicepremierul interimar Radu Miruţă.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Comandantul forțelor terestre din cadrul armatei germane, Christian Freuding, a declarat că Alianța Nord-Atlantică trebuie să fie pregătită pentru scenariul unui posibil atac al Rusiei asupra unui stat membru NATO până în 2029 sau chiar mai devreme. „2029 este un reper NATO” Freuding a afirmat într-un interviu acordat joi Politico că există un consens larg […]
Gazetarul Cristian Tudor Popescu a lansat critici dure la adresa lui Matei Păun, unul dintre apropiații președintelui Nicușor Dan, în urma declarațiilor acestuia privind scena politică și strategia electorală. Intervenția a avut loc în emisiunea News Pass, difuzată de B1 TV, unde jurnalistul a comentat pe larg relația dintre cei doi și implicațiile politice ale […]
Pentru prima dată în ultimele două decenii, concertul tradițional organizat de Ziua Rusiei în Piața Roșie din Moscova a fost anulat în forma sa obișnuită, evenimentul fiind mutat într-o altă locație și redus semnificativ ca amploare. Concertul, relocat într-o sală Evenimentele festive dedicate Zilei Rusiei au fost organizate anual în Piața Roșie începând din 2003, […]
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat, joi, că președintele american Donald Trump s-a angajat ca un eventual acord între Statele Unite și Iran să prevadă eliminarea materialului nuclear îmbogățit deținut de Teheran și demontarea infrastructurii folosite pentru îmbogățirea uraniului, relatează AFP. Biroul premierului israelian a transmis informațiile după o convorbire telefonică între Netanyahu și Trump. […]
Un elev din Valea Jiului, județul Hunedoara, a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a emis o alertă RO-ALERT privind o furtună, în timpul probei de competențe lingvistice. Incident în timpul probei de competențe Elevul se afla în sala de examen unde susținea proba de […]