Mitingul electoral al lui Simion si Georgescu din Piata Victoriei: 10.000, in loc de 300.000 de participanti

Mitingul electoral al lui Simion si Georgescu din Piata Victoriei 10.000 in loc de 300.000 de participanti
Alianta pentru Unirea Romanilor (AUR) sustine astazi o adunare electorala deghizata intr-un “miting de protest”, cu loc de adunare initial in Piata Universitatii si un mars spre Piata Victoriei, unde a fost amplasata si o scena. Mitingul a fost convocat de George Simion si Calin Georgescu dar si de lidera POT, Anamaria Gavrila.

Potrivit datelor fortelor de ordine, aproximativ 10.000 de oameni s-au adunat in Piata Victoriei, cu mult sub prezenta anuntata initial de liderul AUR, de 1 milion de demonstranti “din tara si din diaspora” sau de 300.000 “acum”, dupa cum tot George Simion a postat pe pagina lui de Facebook.

„Estimam 300 000 oameni prezenti acum in strada. Suntem de la Victoriei pana la Universitate”, a pretins Simion. Anterior, Simion si Realitatea Plus au anuntat ca vor iesi un milion de oameni in strada.

Citeste si: Realitatea TV si AUR vor sa scoata 1 milion de oameni in strada de 1 martie: „Cerem reluarea turului doi”. La ultimul miting au fost 2.000

In Piata Victoriei a ajuns intr-un tarziu si Calin Georgescu care s-a intalnit aici cu liderul AUR, George Simion, urmand “sa ia cuvantul” pe scena improvizata.

Imediat dupa sosirea lui Calin Georgescu, impreuna cu sotia sa Cristela Georgescu si Anca Alexandrescu (Realitatea Plus) manifestantii au inceput sa se imbranceasca cu jandarmii, incercand sa “sparga” gardurile de protectie si sa provoace tensiuni, scandand totodata “fara violenta!”

Discursuri printre scandari si fluieraturi

Calin Georgescu a declarat, in uralele multimii, ca „Ciocoii vechi si noi vor sa-mi blocheze iar candidatura” si ca „Eu vreau sa fiu judecat de votul vostru liber”.

La randul sau George Simion a spus, in aceeasi atmosfera cu scandari si fluieraturi, ca guvernantii „incearca sa faca politie politica si pentru asta Marcel Ciolacu trebuie sa pleci acasa. Jos Guvernul!” si ca ” Ciolacu este coautorul loviturii de stat din 6 decembrie.”

A fost fortat cordonul de jandarmi

Potrivit Jandarmeriei, un grup de manifestanti a fortat cordonul de jandarmi, cu scopul de a patrunde pe carosabil.

„Jandarmii au intervenit prompt si au reusit sa opreasca aceasta presiune asupra dispozitivului adoptat pentru siguranta tuturor participantilor si a celorlalti cetateni ai Capitalei.

Reiteram apelul nostru catre organizator si participanti de a respecta legea, de a coopera cu fortele de ordine si de a manifesta responsabilitate, astfel incat protestul sa se desfasoare intr-un climat de siguranta pentru toti cetatenii.

Totodata, recomandam inca o data tuturor persoanelor prezente in Piata Victoriei sa se dezica de orice comportament ilegal si sa indice jandarmilor prezenti orice persoana care instiga la violenta si la alte incalcari ale legii,” au transmis reprezentantii institutiei.

Nu a lipsit “polonezul inarmat”

Anterior, Jandarmeria Bucuresti a anuntat ca la adunarea publica din Piata Universitatii a fost identificat un barbat cu cetatenie poloneza, care se afla sub control judiciar, avand aplicata si masura interzicerii de a participa la adunari publice.

„Persoana avea aplicat in jurul taliei si un obiect vestimentar la capatul caruia se afla un obiect taietor-intepator. Persoana a fost condusa la sectia de politie, pentru stabilirea situatiei de fapt si aplicarii masurilor legale care se impun”, anunta oficialii Jandarmeriei

Totodata, Jandarmeria Capitalei a anuntat, sambata, ca a depistat mai multe persoane care participa la protestul din Piata Universitatii avand asupra lor obiecte contondente din lemn sau aliaj metalic, folosite ca suport pentru steaguri.

In acest context, jandarmii au subliniat ca masurile preventive adoptate de jandarmi sunt legale si oportune, avand exclusiv scopul de a preveni introducerea in randul manifestantilor a unor obiecte/substante interzise sau periculoase ce pot fi folosite pentru actiuni de tulburare a desfasurarii normale a adunarii publice.

(Foto: captura TVR)

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Stilul de viață modern, caracterizat prin ritm accelerat, mese neregulate și consum frecvent de alimente ultraprocesate, a modificat profund modul în care funcționează sistemul digestiv uman. Din perspectivă medicală, nu vorbim doar despre o digestie dificilă, ci despre un ansamblu complex de dezechilibre care implică microbiota intestinală, axa intestin–creier, metabolismul hormonal și răspunsul inflamator sistemic. […]
Sateliții ruși au provocat de mai multe ori întreruperi ale semnalului GPS de câteva secunde în toată Europa, potrivit The New York Times (NYT), care citează un studiu recent furnizat publicației americane de oameni de știință specializați în tehnologia GPS și de o persoană familiarizată cu un briefing al Forțelor Aeriene ale SUA privind bruiajul. […]
După ingestia unei cești de cafea, cafeina este absorbită rapid la nivel gastrointestinal, atingând concentrații plasmatice maxime în aproximativ 30–60 de minute. În acest interval, substanța traversează bariera hemato-encefalică și acționează predominant asupra sistemului nervos central. Mecanismul principal este blocarea receptorilor de adenozină. Adenozina este un neuromodulator care se acumulează pe parcursul zilei și induce […]
Peste un milion de persoane au umplut, duminică, străzile Madridului pentru a participa la o liturghie în aer liber oficiată de Papa Leon al XIV-lea, în cel mai amplu eveniment al vizitei de o săptămână pe care suveranul pontif o efectuează în Spania. În faţa mulţimii adunate în Plaza de Cibeles şi pe străzile din […]
Sedentarismul reprezintă una dintre cele mai importante probleme de sănătate publică ale secolului XXI. Organizația Mondială a Sănătății îl consideră un factor major de risc pentru mortalitatea prematură, fiind asociat direct cu bolile cardiovasculare, diabetul zaharat de tip 2, obezitatea, tulburările metabolice, afecțiunile osteo-articulare și chiar anumite tipuri de cancer. În contextul actual, în care […]