Orașul Minneapolis se află într-un punct critic după ce Pentagonul a pus aproximativ 1.500 de soldați activi din Alaska în stare de pregătire pentru o posibilă desfășurare în statul Minnesota, în contextul intensificării acțiunilor de aplicare a legilor imigrației de către Departamentul de Securitate Internă (DHS).
Soldații, care fac parte din două batalioane de infanterie ale Diviziei 11 Aeropurtate, sunt pregătiți să intervină dacă președintele Donald Trump va invoca Legea Insurecției, o lege din secolul XIX extrem de rar folosită, care permite trimiterea militarilor în statele americane pentru a suprima protestele.
Primarul Minneapolis, Jacob Frey, a respins ideea ca fiind „ridicolă și neconstituțională”, insistând că locuitorii orașului trebuie să-și continue protestele pașnice.
„Este ridicol, dar nu ne vom lăsa intimidați de acțiunile acestui guvern federal. Nu este corect, nu este just și este complet neconstituțional”, a declarat Frey pentru CNN în emisiunea State of the Union.
El a subliniat că protestele recente, în care mii de cetățeni și imigranți și-au exercitat drepturile prevăzute de Primul Amendament, au fost pașnice. „Nu vom cădea în capcana asta. Nu vom răspunde haosului lui Donald Trump cu propriul nostru haos aici”, a adăugat primarul.
Protestele au avut loc în diverse cartiere, unde agenți de la Serviciul de Imigrare și Controlul Vămilor (ICE) au fost prezenți frecvent. Angajații Serviciului Poștal din SUA s-au alăturat duminică manifestațiilor, scandând „Protejați rutele noastre. Afară cu ICE!”.
Peter Noble, unul dintre participanți, a descris experiența personală: „I-am văzut conducând iresponsabil pe străzi în timp ce eram pe ruta mea, punând vieți în pericol”. Colega sa, Susan Becker, a explicat că a ieșit la marș pe cea mai friguroasă zi de la începutul operațiunii, pentru a transmite guvernului federal că acțiunile sale sunt greșite.
„Oamenii de pe ruta mea au raportat că ICE intră în clădiri de apartamente și îi trântește pe oameni în parcări. Aceștia sunt în mare parte cetățeni, dar merită să fie aici; și-au câștigat locul și sunt oameni buni”, a afirmat Becker.
Guvernatorul Minnesota, Tim Walz, a mobilizat Garda Națională, deși unitățile nu au fost desfășurate pe străzi. În schimb, un membru republican al Camerei Reprezentanților, Tom Emmer, a cerut ca Walz să-și modereze comentariile și să înceapă să sprijine forțele de ordine.
„Aceștia nu sunt oameni răutăcioși. Dar în acest moment se simt sub atac. Nu știu de unde va veni următorul atac și cine va fi vizat, așa că oamenii trebuie să țină cont că totul începe de la vârf”, a declarat Emmer.
Protestele și operațiunile federale au fost documentate pe rețelele sociale, cu videoclipuri care arată agenți folosind spray-uri cu piper, dărâmând uși și reținând oameni. În plus, vineri, un judecător federal a decis că agenții de imigrare nu pot reține sau folosi gaze lacrimogene împotriva protestatarilor pașnici care nu obstrucționează autoritățile, inclusiv atunci când observă acțiunile ICE în timpul operațiunii din Minnesota.