”Nu am renunțat”. Țoiu anunță că Guvernul Bolojan a lăsat asociația lui Adrian Năstase fără statutul de ”utilitate publică”

Nu am renunțat. Țoiu anunță că Guvernul Bolojan a lăsat asociația lui Adrian Năstase fără statutul de utilitate publică
Guvernul a adoptat, joi, Hotărârea privind retragerea statutului de utilitate publică al Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale, ADIRI, la iniţiativa Ministerului Afacerilor Externe.

Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, afirmă că decizia este consecinţa unei situaţii juridice clare şi că organizaţia nu şi-a mai îndeplinit de mai mulţi ani obligaţiile asociate statutului de utilitate publică.

„Am spus, când am anunţat decizia MAE, că nu vom renunţa, deoarece a trecut vremea când deciziile se luau sau se amânau în funcţie de cine era deranjat de ele. Este o consecinţă firească a unei realităţi juridice clare”, a transmis Oana Ţoiu.

Oana Ţoiu: Organizaţia nu a mai depus niciun raport către stat din 2019

Ministrul Afacerilor Externe susţine că ADIRI nu a mai depus niciun raport către statul român din 2019 şi nu a mai publicat nimic în Monitorul Oficial din 2018.

Ţoiu afirmă că, timp de şase ani, statutul de utilitate publică a continuat să producă efecte, deşi obligaţiile aferente nu ar mai fi fost îndeplinite.

„Vorbim despre o organizaţie care nu a mai depus niciun raport către statul român din 2019 şi care nu a mai publicat nimic în Monitorul Oficial din 2018. Şase ani de tăcere instituţională, în care statutul de utilitate publică a continuat să producă efecte fără ca obligaţiile care vin la pachet cu acesta să mai fie îndeplinite. «Utilitatea publică» a fost, până astăzi, pentru unele organizaţii, un titlu primit pe viaţă, neverificat şi de nediscutat. Aceasta este o obişnuinţă care astăzi a luat sfârşit, pur şi simplu aplicând legea”, a transmis ministrul.

Ţoiu: Existenţa entităţii juridice nu depinde de statutul de utilitate publică

Oana Ţoiu a precizat că statutul de utilitate publică presupune un raport reciproc între stat şi organizaţie, respectiv o recunoaştere însoţită de responsabilităţi continue.

Ea a subliniat că ADIRI îşi poate continua activitatea şi după pierderea acestui statut.

„Statutul de utilitate publică este, în spiritul legii, un raport reciproc între stat şi organizaţie: o recunoaştere care vine la pachet cu responsabilităţi continue. A.D.I.R.I. îşi poate continua activitatea, iar conducerea organizaţiei poate să îşi aloce timp în acest sens. Chiar dacă timp de şapte ani acest lucru nu s-a întâmplat, decizia de astăzi nu afectează şansele ca, în viitor, activitatea şi istoria organizaţiei să primească atenţia cuvenită de la membrii săi; existenţa entităţii juridice nu depinde de statutul de utilitate publică”, a mai afirmat Oana Ţoiu.

MAE anunţase retragerea statutului în urmă cu o săptămână

Ministrul de Externe anunţase în urmă cu o săptămână că a decis retragerea statutului de utilitate publică al ADIRI, pe motiv că organizaţia nu ar mai îndeplini de şapte ani criteriile legale.

Oana Ţoiu precizase atunci că decizia Ministerului Afacerilor Externe trebuia formalizată prin Hotărâre de Guvern şi că proiectul urma să fie reintrodus pe ordinea de zi a Executivului.

Dominic Fritz: Asociaţia este controlată de Adrian Năstase

Liderul USR, Dominic Fritz, a afirmat că ADIRI este una dintre asociaţiile controlate de fostul premier Adrian Năstase.

El a susţinut că, odată cu pierderea statutului de utilitate publică, asociaţia ar urma să piardă şi privilegiul de a folosi vila de pe Şoseaua Kiseleff, aflată în proprietatea statului.

Dominic Fritz a afirmat că „a început cuibul de viespi să se agite”, după anunţul privind retragerea statutului de utilitate publică.

Adrian Năstase: ADIRI trebuia lăsată să dispară în linişte

Fostul premier Adrian Năstase a reacţionat după decizia Guvernului şi a susţinut că ADIRI este o instituţie a politicii externe româneşti din perioada Războiului Rece, care ar fi trebuit lăsată să dispară în linişte.

El a afirmat că asociaţia nu deranja, nu primea bani de la MAE sau de la Guvern, nu mai avea sediu şi nu mai avea salariaţi.

Năstase a susţinut că ADIRI avea însă un prestigiu pe care, în opinia sa, decizia Guvernului interimar nu îl poate afecta.

„ADIRI este o instituţie inteligentă a politicii externe româneşti din perioada Războiului Rece care trebuia lăsată să dispară în linişte, pentru că nu deranja cu nimic, nu lua bani de la MAE sau de la guvern, nu mai avea sediu, nu mai avea salariaţi, însă avea un prestigiu pe care nu i-l poate afecta decizia inutilă a guvernului interimar, luată la propunerea ministrului de externe”, a transmis fostul premier.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Pentru prima dată în ultimele două decenii, concertul tradițional organizat de Ziua Rusiei în Piața Roșie din Moscova a fost anulat în forma sa obișnuită, evenimentul fiind mutat într-o altă locație și redus semnificativ ca amploare. Concertul, relocat într-o sală Evenimentele festive dedicate Zilei Rusiei au fost organizate anual în Piața Roșie începând din 2003, […]
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat, joi, că președintele american Donald Trump s-a angajat ca un eventual acord între Statele Unite și Iran să prevadă eliminarea materialului nuclear îmbogățit deținut de Teheran și demontarea infrastructurii folosite pentru îmbogățirea uraniului, relatează AFP. Biroul premierului israelian a transmis informațiile după o convorbire telefonică între Netanyahu și Trump. […]
Un elev din Valea Jiului, județul Hunedoara, a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a emis o alertă RO-ALERT privind o furtună, în timpul probei de competențe lingvistice. Incident în timpul probei de competențe Elevul se afla în sala de examen unde susținea proba de […]
Jonas Lauwiner, un elvețian de 31 de ani, susține că a devenit „regele simbolic al Elveției” și că deține un „imperiu funciar” obținut printr-o portiță legală. Autoritățile locale încearcă să limiteze extinderea acestuia, în timp ce Lauwiner afirmă că reacțiile critice sunt, de fapt, un semn de invidie, relatează France24. „Regele Jonas I” și o […]
Trei petroliere cu echipaje indiene au fost implicate în incidente maritime succesive în largul coastelor Omanului, în contextul unor operațiuni navale desfășurate de Statele Unite în regiune. Potrivit Ministerului indian al Transporturilor Maritime, citat de Reuters, toți cei 20 de marinari indieni aflați la bordul petrolierului Jalveer au fost evacuați în siguranță după un incendiu […]