Estul Cubei, inclusiv orașul Santiago de Cuba – al doilea ca mărime al țării – s-a confruntat miercuri seara cu o pană masivă de curent, care a lăsat în întuneric milioane de locuitori.
Incidentul a fost confirmat de compania de stat Unión Eléctrica de Cuba (UNE) și de televiziunea națională Canal Caribe, informațiile fiind preluate de cotidanul independent Diario Libre. Potrivit autorităților, întreruperea a afectat simultan mai multe provincii din regiunea estică a insulei.
Conform unui comunicat al UNE, provinciile Holguín, Granma, Santiago de Cuba și Guantánamo au rămas complet fără electricitate. Pana s-a produs la ora locală 20:54, moment în care o defecțiune la substația de 220 kV din Holguín a provocat un dezechilibru major în sistemul electric regional. Ca măsură de siguranță, rețeaua s-a deconectat automat pentru a preveni avarii mai grave, ceea ce a dus la întreruperea furnizării de energie pe o arie largă.
Avaria a fost localizată la o infrastructură de înaltă tensiune, esențială pentru alimentarea estului Cubei. Specialiștii UNE au fost trimiși de urgență pentru a evalua situația și pentru a începe procesul de restabilire treptată a serviciului. În primele ore după incident, autoritățile nu au oferit un termen clar pentru reluarea completă a alimentării cu energie electrică.
Astfel de defecțiuni scot din nou în evidență vulnerabilitatea rețelei electrice cubaneze, care se bazează în mare parte pe infrastructură veche de zeci de ani, întreținută cu dificultate din cauza lipsei de investiții, a sancțiunilor economice și a penuriei de combustibil. În ultimii ani, penele de curent au devenit frecvente, mai ales în afara capitalei Havana, afectând viața cotidiană și activitatea economică.
Pentru locuitorii din estul Cubei, penele de curent nu mai sunt un eveniment excepțional, ci o realitate recurentă. Întreruperile prelungite afectează alimentarea cu apă, conservarea alimentelor, transportul și funcționarea spitalelor sau a școlilor. Nemulțumirea populației a crescut pe fondul acestor dificultăți, criza energetică devenind una dintre principalele probleme sociale ale țării.