Oana Gheorghiu dezvăluie cum a produs gruparea Olguța-Manda ”dezastrul” de la Electrocentrale Craiova: ”Bani europeni pierduți, oameni rămași fără căldură”

Oana Gheorghiu dezvăluie cum a produs gruparea Olguța-Manda dezastrul de la Electrocentrale Craiova Bani europeni pierduți oameni rămași fără căldură
Vicepremierul Oana Gheorghiu dezvăluie cum România a pierdut o finanţare europeană nerambursabilă de 162 de milioane de euro pentru construirea unei centrale noi pe gaz la Craiova, în timp ce Electrocentrale Craiova a acumulat datorii uriaşe, a intrat în insolvenţă, iar zeci de mii de oameni au rămas fără căldură.

Într-o postare intitulată „De la oportunitate la dezastru: Povestea Electrocentrale Craiova”, Oana Gheorghiu susţine că situaţia companiei arată de ce reforma companiilor de stat este necesară şi nu mai poate fi amânată.

„În 2023, România avea șansa să primească GRATIS, prin PNRR, 162 de milioane de euro pentru o centrală nouă, modernă, pe gaz la Craiova. Bani europeni, nerambursabili”, a transmis vicepremierul.

Gheorghiu: Licitaţiile au fost anulate, iar România a pierdut finanţarea

Oana Gheorghiu afirmă că autorităţile trebuiau să organizeze licitaţiile, să înceapă construcţia şi să respecte termenele pentru ca finanţarea europeană să fie păstrată.

Potrivit acesteia, licitaţiile au fost însă anulate, iar niciun constructor nu a vrut să îşi asume proiectul în condiţiile create.

„Ce trebuia făcut? Trebuiau organizate licitațiile, trebuia începută construcția și trebuiau respectate termenele. Ce s-a făcut? Licitațiile au fost anulate și niciun constructor nu a vrut să își asume proiectul în condițiile create. Care a fost rezultatul? România a pierdut finanțarea de 162 milioane euro”, a scris Oana Gheorghiu.

Datorii de aproape un miliard de lei şi pierderi de 433 de milioane de lei

Vicepremierul susţine că situaţia financiară a Electrocentrale Craiova s-a deteriorat rapid, iar datoriile companiei au crescut de la 250 de milioane de lei la aproape un miliard de lei într-un singur an.

Ea afirmă că societatea a înregistrat pierderi de 433 de milioane de lei, iar instalaţiile vechi de peste 40 de ani s-au degradat şi mai mult.

„Ce s-a întâmplat? Datoriile companiei au explodat de la 250 milioane lei la aproape 1 miliard lei într-un singur an; compania a pierdut 433 milioane lei într-un singur an; instalațiile, vechi de peste 40 de ani, s-au degradat și mai mult; iarna trecută, zeci de mii de oameni au rămas fără căldură”, a afirmat Oana Gheorghiu.

Gheorghiu: Compania a fost preluată de o directoare numită politic

Oana Gheorghiu susţine că managementul politic a contribuit la prăbuşirea companiei. Reamintim că orașul Craiova este condus politic cu o mână de fier de cuplul Lia Olguța Vasilescu-Claudiu Manda.

Potrivit acesteia, conducerea Electrocentrale Craiova a fost preluată în 2024 de o directoare numită politic, fără experienţă tehnică directă în energie.

„Cum s-a întâmplat? Conducerea companiei a fost preluată în 2024 de o directoare numită politic, fără experiență tehnică directă în energie”, a transmis vicepremierul.

Ea afirmă că, sub acest management, compania s-a prăbuşit financiar, a pierdut finanţarea europeană, a acumulat datorii şi a ajuns în insolvenţă în decembrie 2025.

„Sub managementul politic, compania s-a prăbușit financiar, a pierdut finanțarea europeană, a acumulat datorii uriașe și a ajuns în insolvență”, a mai scris Oana Gheorghiu.

Aceeaşi persoană, numită administrator special după insolvenţă

Vicepremierul critică şi faptul că, după intrarea companiei în insolvenţă, aceeaşi persoană care condusese societatea a fost numită administrator special.

„După ce compania a intrat în insolvență, aceeași persoană numită politic ca directoare a fost numită ca administrator special. Adică omul sub conducerea căruia compania a ajuns în groapă a fost pus apoi să o «salveze»”, a afirmat Oana Gheorghiu.

Penalizare de 596 de milioane de lei pentru certificatele de emisii

Oana Gheorghiu susţine că, din cauza faptului că Electrocentrale Craiova nu a cumpărat la timp certificatele obligatorii de emisii de gaze cu efect de seră, statul român a primit o penalizare de 596 de milioane de lei, aproape 120 de milioane de euro.

Ea afirmă că această sumă va fi plătită, în final, tot de cetăţeni.

„În plus, deoarece compania nu a cumpărat la timp certificatele obligatorii de emisii de gaze cu efect de seră, statul român a primit o penalizare de 596 milioane lei, aproape 120 milioane euro, care va trebui plătită, în final, tot de noi”, a transmis vicepremierul.

Oana Gheorghiu: Reforma companiilor de stat nu este un moft

Vicepremierul afirmă că situaţia de la Electrocentrale Craiova arată costurile amânării reformei companiilor de stat.

„Pe scurt: bani europeni pierduți, oameni rămași fără căldură, companii prăbușite. Reforma companiilor de stat nu e un moft, ci o necesitate a cărei amânare ne costă scump pe fiecare dintre noi”, a concluzionat Oana Gheorghiu.

Ce spunea Lia Olguța Vasilescu despre Electrocentrale Craiova (CET Craiova)

Primarul PSD al Craiovei a acuzat repetat (ianuarie 2026) Guvernul Ilie Bolojan de „falimentare voită” a companiei: „Centrala aparține Guvernului României, nu Primăriei Craiova. În această centrală nu poate să facă investiții decât Guvernul.”

Directoarea numită politic

Lorena Voican (fostă angajată a Liei Olguța Vasilescu la Termo Urban SRL) a fost directoarea generală a Electrocentrale Craiova.

A fost numită politic sub influența PSD / Vasilescu. A condus societatea până în ianuarie 2026 (când a demisionat).

A revenit ulterior ca administrator special după intrarea în insolvență.

Este acuzată public că „a îngropat” compania prin restructurări proaste (a desființat postul de director de producție, a dus la demisii în masă ale operatorilor etc.).

A mai existat și Gabriela-Andreea Nica (președinta Consiliului de Administrație), tot o apropiată a primăriței.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a lansat critici dure la adresa lui Matei Păun, unul dintre apropiații președintelui Nicușor Dan, în urma declarațiilor acestuia privind scena politică și strategia electorală. Intervenția a avut loc în emisiunea News Pass, difuzată de B1 TV, unde jurnalistul a comentat pe larg relația dintre cei doi și implicațiile politice ale […]
Pentru prima dată în ultimele două decenii, concertul tradițional organizat de Ziua Rusiei în Piața Roșie din Moscova a fost anulat în forma sa obișnuită, evenimentul fiind mutat într-o altă locație și redus semnificativ ca amploare. Concertul, relocat într-o sală Evenimentele festive dedicate Zilei Rusiei au fost organizate anual în Piața Roșie începând din 2003, […]
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat, joi, că președintele american Donald Trump s-a angajat ca un eventual acord între Statele Unite și Iran să prevadă eliminarea materialului nuclear îmbogățit deținut de Teheran și demontarea infrastructurii folosite pentru îmbogățirea uraniului, relatează AFP. Biroul premierului israelian a transmis informațiile după o convorbire telefonică între Netanyahu și Trump. […]
Un elev din Valea Jiului, județul Hunedoara, a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a emis o alertă RO-ALERT privind o furtună, în timpul probei de competențe lingvistice. Incident în timpul probei de competențe Elevul se afla în sala de examen unde susținea proba de […]
Jonas Lauwiner, un elvețian de 31 de ani, susține că a devenit „regele simbolic al Elveției” și că deține un „imperiu funciar” obținut printr-o portiță legală. Autoritățile locale încearcă să limiteze extinderea acestuia, în timp ce Lauwiner afirmă că reacțiile critice sunt, de fapt, un semn de invidie, relatează France24. „Regele Jonas I” și o […]