Israelul va menține decizia de a interzice organizației Medici Fără Frontiere (MSF) să lucreze în Fâșia Gaza, afirmă Ministerul Afacerilor Diasporei, potrivit The Times of Israel.
„Aceasta vine în urma unei încălcări substanțiale și continue a procedurilor de înregistrare existente, menite să faciliteze activitatea umanitară legitimă, prevenind în același timp utilizarea abuzivă a acoperirii umanitare pentru activități ostile și terrorism. Încălcarea implică neprezentarea de către MSF a listelor de angajați locali, o cerință aplicabilă tuturor organizațiilor umanitare care operează în regiune”, spune ministerul într-un comunicat.
Pe 1 ianuarie, Israelul a promis că va aplica o interdicție asupra activităților a 37 de ONG-uri internaționale care operează în Gaza, inclusiv MSF, din cauza nerespectării noilor cerințe stricte de „securitate și transparență” privind angajații lor.
Standardele au fost instituite în baza unei rezoluții guvernamentale din 1 martie 2025, care impune ONG-urilor să prezinte o serie de documente despre organizația lor și să identifice toți angajații străini și palestinieni, inclusiv pașapoartele și numerele de identificare personală. Unele dintre ONG-urile vizate au declarat că cerințele încalcă sau cel puțin erodează dreptul internațional umanitar, iar Israelul s-a confruntat cu critici internaționale.
Potrivit ministerului, MSF s-a angajat să predea listele de angajați, iar Israelul se aștepta să le primească marțea trecută.
„Aceste liste de angajați nu sunt partajate cu părți externe și sunt utilizate exclusiv în scopuri interne”, spune ministerul.
Dar MSF nu a furnizat Israelului lista și a anunțat că nu se va conforma. Organizația va încheia operațiunile în Gaza până la sfârșitul lunii februarie, spune Ministerul Afacerilor Diasporei.
„Se fac evaluări pentru a oferi soluții medicale alternative pentru a asigura continuitatea ajutorului umanitar locuitorilor din Fâșia Gaza după plecarea organizației”, se arată în comunicat.
Ministrul pentru Afacerile Diasporei, Amichai Chikli, afirmă că MSF „și-a schimbat brusc poziția după ce s-a angajat public să acționeze conform procedurii”.
„Suntem conștienți că MSF angajează persoane active în organizații teroriste, motiv pentru care își ascunde listele de angajați”, acuză el. „Organizația operează în coordonare cu Ministerul Sănătății Hamas și, nu întâmplător, declarațiile sale au fost publicate în apropierea unor declarații similare din partea unor elemente din Fâșie”, a continuat Chikli.