„Nu cunosc nimic despre azilele din Bihor. Din poze, par civilizate, nu de groază. Dl. Paşca pare că şi-a asumat, mai haiduceşte, aşa, o sarcină pe care statul nu o poate îndeplini. Nu pare deloc un escroc, ci binefăcătorul multor nefericiţi”, a scris Adrian Papahagi, vineri, pe Facebook.
Profesorul clujean susţine că îngrijirea persoanelor vârstnice bolnave trebuie să fie corect încadrată medical, dar afirmă că situaţia celor aflaţi în adăpost ar fi preferabilă abandonului.
„Sigur, e bine ca îngrijirea bătrânilor bolnavi să fie corect încadrată medical; dar e mai bine aşa decât abandonat pe stradă”, a transmis Papahagi.
El critică amploarea intervenţiei autorităţilor şi susţine că acţiunea ar fi fost disproporţionată.
„Desantul poliţienesc e supradimensionat şi grotesc. Poliţiştii nu au găsit o grupare criminală înarmată şi periculoasă, ci nişte oameni cumsecade care îngrijeau bătrâni abandonaţi de familii şi de stat”, a afirmat Adrian Papahagi.
Papahagi afirmă că, dacă se va dovedi că întreaga operaţiune a avut ca scop discreditarea indirectă a lui Ilie Bolojan, aceasta s-ar putea întoarce împotriva celor care au iniţiat-o.
„Dacă se va descoperi că tot tam-tamul e o operaţiune montată pentru discreditarea prin ricoşeu a lui Ilie Bolojan, le va exploda în faţă celor care au orchestrat circul mediatico-poliţienesc”, a scris profesorul clujean.
Declaraţiile lui Adrian Papahagi vin în contextul anchetei privind adăpostul din judeţul Bihor administrat de Viorel Paşca.