„Pentru prima data in viata ma gandesc la asta, ma doare”. Cu ce se confrunta Oana Pellea pentru ca a indraznit sa fie alaturi de protestatari

news

Actrita Oana Pellea a dezvaluit duminica, la Targul de carte Gaudeamus, ca s-a gandit, „pentru prima data in viata” sa plece din Romania. Ea a relata cum a fost tratata de catre unii dintre colegii de teatru pentru ca se situeaza de partea protestatarilor din Piata Victoriei.

„Ma intreaba foarte multa lume ce am de castigat ca ies in piata. In afara de faptul ca ma plateste domnul Soros. Nu e vorba de ce am de castigat, eu pot trai altfel. Deci eu nu pot trai altfel. Vreau sa va spun ca sunt colegi de-ai mei de teatru, ne stim de 30 de ani, si datorita lucrurilor pe care le spun pe Facebook, au venit si mi-au spus ‘Imi vine sa vomit cand ma uit la tine’. ‘Te iubesc ca actrita, dar atata timp cat nu termini cu rahatul ala de Facebook, unde scrii numai tampenii’. Cum am ajuns aici, este un actor extraordinar, este un prieten pe care-l iubesc. Cum am ajuns aici, sa fim atat de diferiti?

Unii mai gandim si incercam sa gandim cu capul nostru si sa vedem realitatea. Daca te uiti in mod real nu are nicio legatura cu ce se spune la televizor pe posturile pe care nu vreau sa le mai spun. Cum sa-i urasti pe oameni? E ca si cum am pierde a doua oara, a  saptea oara tara asta. M-am gandit ca este atat de minunata si de frumoasa incat trebuie poporul asta sa plateasca. Este ca si cum nu am avea voie sa traim demni si nu in minciuna.

Eu atat m-am saturat de minciuna, oameni buni, si de marlanie si de mitocanie si de superioritate fara nicio baza. Atata cred in tara asta.

Problema mea este si realmente, ma doare chestia asta, e prima data acuma cand m-am gandit ca poate ar trebui sa plec din tara. Este prima data in viata mea. Si iubesc tara asta. Si nu plec inca pentru ca sper in oameni asa. Si nu vreau sa cred ca se reuseste sa ni se puna calus in gura, si in suflet si in minte. A zecea mia oara in tara asta, nu vreau”, a spus Oana Pellea la Targul de carte Gaudeamus”, a povestit Oana Pellea la lansarea cartii lui Grigore Cartianu despre protestele de la inceputul anului.

Iti place aktual24.ro? Urmareste fluxul de stiri aktual24.ro si pe Facebook

O noua experienta cu AK-24. Descarca aplicatia Aktual24 din App Store pentru iPhone si din Google Play pentru Android.

Mai mult despre: , ,

Comentarii: