Performanta pentru Romania. Trei medalii de AUR in Lituania, Rusia pe locul doi

sport

In ultima zi a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori si tineret de la Klaipeda (Lituania), sportiva romanca Andreea Aanei a cucerit trei medalii de aur la categoria 75 kg, la stilul smuls, aruncat si la total.

La total, Andreea Aanei s-a impus cu 247 kg in fata rusoaicei Ksenia Pashina, medaliata cu argint, cu 237 kg, locul 3 fiind ocupat de poloneza Aleksandra Mierzejewska — 228 kg.

La stilul smuls, Aanei a castigat cu 111 kg, fiind urmata de aceleasi doua sportive, rusoaica Pashina (Rusia), cu 102 kg, si poloneza Mierzejewska — 101 kg.

La stilul aruncat, romanca a reusit sa ridice 136 kg. Pe 2 s-a clasat tot rusoaica Pashina, cu 135 kg, iar locul 3 a fost ocupat de belgianca Anna Van Bellinghen, cu 128 kg, precizeaza Agerpres.