Pîslaru avertizează că România ar putea să devină o ”Ungarie a lui Orban”: ”Nu există soluţie magică în acest moment”

Pîslaru avertizează că România ar putea să devină o Ungarie a lui Orban Nu există soluţie magică în acest moment
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, ministru interimar al Muncii, afirmă că PSD trebuie să îşi asume responsabilitatea pentru criza politică pe care a declanşat-o şi să prezinte o soluţie, dacă susţine că există o alternativă la măsurile luate de Guvernul Bolojan.

Pîslaru a declarat, la Digi 24, că social-democraţii ar trebui să vină cu o opţiune de guvernare şi cu o majoritate, aşa cum a cerut preşedintele Nicuşor Dan.

Pîslaru: Lucrurile trebuie asumate de cei care au declanşat criza

Dragoş Pîslaru a spus că PSD, partidul care a contribuit la demiterea Guvernului Bolojan, trebuie să îşi asume acum responsabilitatea pentru rezolvarea crizei politice.

„Cred că, până la urmă, lucrurile trebuie să fie asumate de către cei care au declanşat-o. Cred că PSD trebuie să vină cu o opţiune. Înţeleg că deja au anunţat că lucrează la ideea de a construi o majoritate şi să meargă cu o propunere care să respecte ceea ce preşedintele ţării a cerut, a spus că nu doreşte să facă experimente şi că atunci când propune pe cineva sau când i se propune ceva să aibă majoritate”, a spus Pîslaru.

El a afirmat că, într-o guvernare asumată de PSD, partea bună ar fi dispariţia „dublului standard”, în sensul în care cei aflaţi la guvernare ar trebui să îşi asume deciziile.

Pîslaru avertizează asupra riscului unui narativ de tip Ungaria lui Orban

Ministrul interimar a spus că o eventuală guvernare PSD ar putea veni şi cu riscuri, inclusiv schimbarea discursului politic al României faţă de Uniunea Europeană.

„Există posibilitatea ca ţara să îşi schimbe narativul, în sensul Ungariei de pe vremea lui Orban, care să arate că ei luptă cu Europa şi că Europa nu e neapărat bună”, a afirmat Pîslaru.

El a susţinut că singura cale prin care PSD ar putea merge mai departe cu variante populiste ar fi încălcarea angajamentelor asumate de România în faţa Comisiei Europene, cu toate consecinţele aferente.

„Ideea e că singura cale prin care ei să poată să meargă cu variantele populiste este să încerce să încalce angajamentul pe care România îl are faţă de Comisia Europeană, asumându-şi toate consecinţele care decurg de acolo. Nu există soluţie magică în acest moment”, a spus ministrul.

Pîslaru: PSD era la guvernare, dar făcea opoziţie în acelaşi timp

Dragoş Pîslaru a criticat PSD pentru faptul că, deşi a făcut parte din guvernarea care a adoptat măsurile de corectare a deficitului, a susţinut public că lucrurile nu merg bine şi a sugerat existenţa unei alternative.

El a spus că scăderea economică din ultimele trimestre este consecinţa unor măsuri dure, dar necesare, pentru reducerea deficitului bugetar.

„PSD-ul acuză pe Ilie Bolojan şi Guvernul acesta că a dus ţara într-o situaţie în care avem o criză economică, asta este ceea ce spun dumnealor, pe lângă treaba cu nu ne vindem ţara, faptul că am avut nişte trimestre consecutive de descreştere economică, care sunt consecinţa unor măsuri dure luate pentru remedierea deficitului bugetar. PSD, deşi era la guvernare şi a fost de acord cu toate măsurile astea, în acelaşi timp făcea opoziţie şi spunea că lucrurile astea nu sunt ok şi că lucrurile nu merg bine, deci sugera, în mod implicit, că există o altă alternativă”, a afirmat Pîslaru.

Ministrul a spus că această alternativă nu există şi că PSD trebuie să îşi asume responsabilitatea dacă susţine contrariul.

„Eu ce spun este că nu există această alternativă şi că nu e modalitate mai bună decât cea pe care Guvernul a luat-o, împreună, în coaliţie. Despre aceste lucruri cred că PSD trebuie să-şi asume această responsabilitate şi, dacă are soluţii magice, să le pună pe masă”, a adăugat ministrul.

Pîslaru: România nu mai este în coada clasamentului la PNRR

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene a afirmat că România nu se mai află în partea de jos a clasamentului privind absorbţia fondurilor din PNRR, după aprobarea cererii de plată 4 şi recuperarea unor sume din cererea de plată 3.

Potrivit lui Pîslaru, în ultimele zece luni au fost pregătite şi aprobate sume care reprezintă aproximativ două treimi din totalul banilor traşi de România în cinci ani prin PNRR.

„Dacă faceţi calculul, practic două treimi faţă de toţi banii care au fost traşi în cinci ani noi am pregătit şi aprobat în aceste zece luni de zile. Cu această sumă, România ajunge undeva la 66,5% absorbţie pe granturi din suma nerambursabilă pe PNRR, ceea ce nu ne mai plasează, ca să fie foarte clar pentru toată lumea, în coada clasamentului. Deci nu mai suntem în coada clasamentului pe PNRR, după ce avem această aprobare pe cererea de plată 4 şi suma pe care am recuperat-o din cererea de plată 3”, a afirmat Dragoş Pîslaru.

România mai are de atras peste 4 miliarde de euro din PNRR

Pîslaru a precizat că România mai are de accesat încă aproximativ o treime din fondurile PNRR.

În sumă brută, este vorba despre 4,9 miliarde de euro, iar după excluderea prefinanţării rămân 4,3 miliarde de euro de atras efectiv.

„Mai avem încă o treime de tras, în sumă brută sunt 4,9 miliarde. Dacă e să scoatem prefinanţarea, rămân 4,3 miliarde de tras efectiv”, a spus ministrul.

Dragoş Pîslaru a admis că situaţia este mai complicată în privinţa reformelor asumate de România prin PNRR.

El a arătat că reformele esenţiale au fost anunţate în Guvern înaintea declanşării crizei politice şi trebuie adoptate pentru ca România să poată atrage restul fondurilor.

Comentarii

Citește mai departe

Un elev din Valea Jiului, județul Hunedoara, a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a emis o alertă RO-ALERT privind o furtună, în timpul probei de competențe lingvistice. Incident în timpul probei de competențe Elevul se afla în sala de examen unde susținea proba de […]
Jonas Lauwiner, un elvețian de 31 de ani, susține că a devenit „regele simbolic al Elveției” și că deține un „imperiu funciar” obținut printr-o portiță legală. Autoritățile locale încearcă să limiteze extinderea acestuia, în timp ce Lauwiner afirmă că reacțiile critice sunt, de fapt, un semn de invidie, relatează France24. „Regele Jonas I” și o […]
Trei petroliere cu echipaje indiene au fost implicate în incidente maritime succesive în largul coastelor Omanului, în contextul unor operațiuni navale desfășurate de Statele Unite în regiune. Potrivit Ministerului indian al Transporturilor Maritime, citat de Reuters, toți cei 20 de marinari indieni aflați la bordul petrolierului Jalveer au fost evacuați în siguranță după un incendiu […]
Ministrul indian de Externe, Subrahmanyam Jaishankar, a declarat că India a început să cumpere cantități importante de petrol rusesc după izbucnirea războiului din Ucraina și impunerea sancțiunilor occidentale împotriva Moscovei, inclusiv la solicitarea Statelor Unite, care urmăreau menținerea stabilității pieței energetice globale. Declarația a fost făcută în cadrul unei intervenții citate de Bloomberg, în contextul […]
Prințesa Bajrakitiyabha, fiica cea mare a regelui thailandez Maha Vajiralongkorn și una dintre cele mai respectate figuri ale familiei regale, a murit la vârsta de 47 de ani, după mai bine de trei ani petrecuți în comă. Anunțul a fost făcut de Casa Regală a Thailandei, care a precizat că starea sa de sănătate s-a […]