Emisarii americani Steve Witkoff și Jared Kushner plănuiesc o întâlnire cu prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu.
Mass-media relatează că întâlnirea era așteptată să aibă loc sâmbătă, în contextul lansării Consiliului pentru Pace pentru a supraveghea Gaza postbelică și a tensiunilor crescânde din jurul Iranului, relatează Bloomberg.
Purtătoarea de cuvânt a biroului lui Netanyahu, Shosh Bedrosian, a confirmat că era planificată o întâlnire, dar a refuzat să specifice momentul sau agenda. Ambasada SUA la Ierusalim a refuzat să comenteze.
În același timp, Reuters a relatat că Witkoff și Kushner au purtat deja discuții cu Netanyahu, Gaza fiind în fruntea agendei. Discuțiile au loc în contextul eforturilor președintelui american Donald Trump de a stabili un armistițiu între Israel și Hamas – un acord care a eșuat în mod repetat.
Pe 22 ianuarie, Statele Unite au anunțat planuri de a construi de la zero așa-numita „Nouă Gaza”. Propunerea include construcția de locuințe, centre de date și stațiuni de pe litoral, ca parte a unei strategii mai ample de stabilizare postbelică.
Între timp, Ali Shaat, șeful comitetului palestinian de tranziție susținut de SUA, însărcinat cu administrarea temporară a Gazei, a declarat că punctul de trecere a frontierei Rafah s-ar putea redeschide chiar de săptămâna viitoare.
Conform informațiilor, Israelul intenționează să limiteze numărul de palestinieni care intră în Gaza din Egipt pentru a permite mai multor persoane să plece înainte de redeschiderea punctului de trecere.
Pe 22 ianuarie, vorbind în marja Forumului Economic Mondial de la Davos, Donald Trump a anunțat înființarea unui Consiliu al Păcii. Ulterior, s-a dezvăluit ce țări vor fi invitate să participe.
Se așteaptă ca Consiliul Păcii să înceapă prin a aborda situația din Gaza înainte de a-și muta atenția asupra războiului Rusiei împotriva Ucrainei și asupra altor crize globale.
Inițiativa a fost întâmpinată cu prudență de către puterile mondiale de top. Conform termenilor propuși, fiecare membru ar trebui să contribuie cu 1 miliard de dolari pentru a deține un loc permanent în Consiliu.
Participarea Rusiei a atras o atenție deosebită. Liderul rus Vladimir Putin s-a numărat printre invitați. Kremlinul a confirmat că a primit invitația pe canale diplomatice, spunând că Moscova revizuiește detaliile formatului propus.